1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zbigniew Kruszelnicki „Wilk” życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym wojskowym?

Zbigniew Kruszelnicki „Wilk”- życiorys i biografia

Zbigniew Kruszelnicki - żołnierz Armii Krajowej, dowódca oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego AK. Działał pod pseudonimem „Wilk”.

Zbigniew Kruszelnicki „Wilk” - młodość

Zbigniew Kruszelnicki przyszedł na świat 30 kwietnia 1922 roku w Grudziądzu. Jego ojciec był wojskowym, a Zbigniew był harcerzem. Zdał maturę w 1939 roku. Podczas okupacji, wraz z rodziną przeprowadził się na teren Generalnego Gubernatorstwa, w wyniku czego w 1940 roku zamieszkał w Kielcach.

Działalność konspiracyjna

Kruszelnicki prowadził działalność konspiracyjną od początku wojny. Bardzo dobrze znał język niemiecki oraz rosyjski, dzięki czemu sprawdzał się w pracy konspiracyjnej. W trakcie wojny, w 1942 roku, ukończył tajną Szkołę Podchorążych w Warszawie. 15 listopada został członkiem oddziału podporucznika Józefa Mikołajczyka. W wyniku jego śmierci w styczniu 1944 roku, Kruszelnicki objął dowodzenie nad oddziałem.

Główne zadania oddziału wiązały się z prowadzeniem dywersji kolejowej. Celem akcji zazwyczaj było zatrzymywanie pociągów, a także opanowanie ich i zarekwirowaniu broni i amunicji oraz cennych przedmiotów, które mogłyby się przydać oddziałowi. Głównym terenem działań była linia kolejowa Kielce – Częstochowa.

Znajomość języka niemieckiego Zbigniewa Kruszelnickiego była bardzo cenna. Często podczas akcji przebierał się za niemieckiego oficera, który zatrzymywał pociągi lub żołnierzy, których później rozbrajano.

31 maja 1944 roku w miejscowości Czerwona Góra, Kruszelnicki wraz z oddziałem rozbroił około 40 Niemców. Jednak ostatnią akcją, w której „Wilk” wziął udział, była operacja z 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze. Oddział miał zatrzymać i przejąć niemiecki samochód wojskowy. Doszło do potyczki z siedzącymi w nim żołnierzami, w wyniku której Zbigniew Kruszelnicki poległ, a wraz z nim dwóch innych żołnierzy.

Upamiętnienie

Po śmierci oddział „Wilka” został włączony do korpusu dowodzącego przez Mariana Sołtysiaka, ps. „Barabasz”. Po wojnie grób Kruszelnickiego został odnaleziony przez jego ojca, dzięki czemu w 2005 jego prochy zostały przeniesione na Cmentarz Partyzancki w Kielcach.
W wyniku zasług w 1991 roku Zbigniew Kruszelnicki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Dodatkowo od 11 listopada 1991 roku Szkoła Podstawowa nr 18 w Kielcach nosi imię Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”. Postać co roku jest wspominana, a w szkole organizowane są wystawy oraz konkursy poświęcone Zbigniewowi Kruszelnickiemu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 50 = 55

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła