1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ryszard Kapuściński życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Ryszard Kapuściński - życiorys i biografia

Ryszard Kapuściński - reporter, uważany za jednego z najlepszych reportażystów na świecie. Jeden z najczęściej tłumaczonych pisarzy polskich. Urodzony 4 marca 1932 roku.

Ryszard Kapuściński -młodość i wykształcenie

Ryszard Kapuściński urodził się w Pińsku, na terenach dzisiejszej Białorusi. Podczas wojny często zmieniał miejsce zamieszkania. Po wojnie zamieszkał w Warszawie, gdzie uczęszczał do liceum im. Stanisława Staszica. Maturę zdał w 1950 roku, a w latach 1952-1956 studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował także w redakcji „Sztandar Młodych”, jednak został z niego wyrzucony po udzieleniu poparcia opozycyjnej gazecie „Po prostu”. Niedługo potem zostaje redaktorem działu krajowego w „Polityce”.

W 1958 roku stał się sławny za sprawą reportażu, opisującego wojnę domową w Kongo. Reportaż ten sprawił, że Kapuściński od tamtej pory całkowicie poświęcił się tej formie literackiej.

Reporter

Debiutem literackim Kapuścińskiego był cykl reportaży o tematyce krajowej, pt. Busz po polsku, który ukazał się w 1962 roku. Tego samego roku rozpoczął pracę w Polskiej Agencji Prasowej, z ramienia której, został na sześć lat wysłany do Afryki. Czas, który tam spędził, poświęcił na opisywanie wojen, rebelii i ciągłych zmian rządu, które w tamtym czasie odbywały się na Czarnym Lądzie. Owocem tego pobytu były dwie książki – Czarne gwiazdy a także Gdyby cała Afryka, które ukazały się odpowiednio w 1963 i 1969 roku. Zbierając materiały, często znajdował się w niebezpiecznych sytuacjach. Z niezwykłą trafnością potrafił wyczuć nastroje ludzi panujące w danym miejscu.

W 1968 roku, wrócił do Polski, by wyleczyć się z gruźlicy i zapalenia opon mózgowych. Wkrótce jednak wyrusza na Kaukaz, a później do Ameryki Południowej, w której jest świadkiem zamieszek i zamachów stanu. Na podstawie tych doświadczeń powstaną książki Chrystus z karabinem w ręku, wydana w 1975 roku oraz Wojna futbolowa, trzy lata później.

W roku 1974 Kapuściński wyjechał do Azji i Afryki, a rok później na Bliski Wschód. Na skutek doświadczeń z tych podróży powstały książki Cesarz i Szachinszach. Tytuły te łączą ze sobą elementy reportażu z powieścią, dzięki czemu zdobyły ogólnoświatowy rozgłos. Cesarz został przetłumaczony na trzydzieści języków. W 1979 roku powstała adaptacja teatralna.

Ponad dekada ciągłych podróży sprawiła, że w latach osiemdziesiątych, Kapuściński zwrócił się ku publicystyce i poezji, dzięki czemu powstał zbiór wierszy pt. Notes z 1986 roku.
W latach dziewięćdziesiątych powrócił do reportażu. W 1993 roku została opublikowana książka Imperium, która stanowi opis ówczesnej Rosji. Kapuściński zawiera w niej opis republik południowych, takich jak Afganistan, Gruzja i Kirgizja. Z kolei w książce Heban z 1998 roku powraca do tematów afrykańskich.

W 2003 roku ukazał się Autoportret reportera, na który składa się zbiór fragmentów wywiadów i wypowiedzi Kapuścińskiego. Książka ukazuje go jako podróżnika, artystę i obserwatora otaczającego go świata.

Ryszard Kapuściński zmarł 31 stycznia 2007 roku.

Wybrane dzieła

Busz po polsku. Historie przygodne (1962), Czarne gwiazdy (1963), Gdyby cała Afryka (1969), Jeszcze dzień życia (1976), Notes (wiersze) (1986), Lapidarium (1990), Podróże z Herodotem (2004), Ten Inny (zbiór wykładów) (2006), Prawa natury (wiersze) (2006).

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, licencja Creative Commons Attribution 2.5 Generic, autor Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl