1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Rita Ora życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Rity Ory

Rita Ora jest brytyjską piosenkarką. Urodziła się 26 listopada 1990 roku w Prisztinie.

Pochodzenie

Piosenkarka urodziła się jako Rita Sahatçiu Ora w byłej Jugosławii, obecnie w Serbii. Ma korzenie albańskie.

Karier aktorska

Zanim została znaną piosenkarką debiutowała na ekranie. W 2004 roku po raz pierwszy pojawiła się w filmie Kłopotliwy towar. W 2009 roku brała udział w brytyjskich eliminacjach do konkursu Eurowizji. Jednak sama zrezygnowała z dalszego udziału, ponieważ nie czuła się jeszcze gotowa na tak poważne występy. Na początku swojej kariery muzycznej występowała głównie w klubach i pubach.

Szybko dostrzegli ją ludzie z branży muzycznej, dzięki czemu miała okazję współpracować z Craigiem Davidem, Jayem-Z czy Drake'iem. Debiutancki album Ory ukazał się w 2012 roku i zdobył status platynowej płyty. Krążek Ora była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Szkocji i Wielkiej Brytanii.

W 2017 roku artystka we współpracy z Edem Sheeranem nagrała singiel Your Song. A kilka miesięcy później kolejny - Anywhere. W kolejnych latach Rita skupiła się na koncertowaniu, wydawaniu singli i realizowaniu innych projektów. Drugi album studyjny wokalistki zatytułowany Phoenix ukazał się w listopadzie 2018 roku.

Dzięki zdobytej popularności szybko zaczęła być jedną z najbardziej rozchwytywanych brytyjskich wokalistek. Współpracowała z takimi markami Adidas, Tezenis, DKNY czy Coca-Cola.

Na ekranie

Ora nieraz próbowała swoich sił jako aktorka. Pierwszym występem Rity Ory w telewizji była rola w odcinku brytyjskiego kryminału The Brief w 2004 roku. W 2015 roku Rita Ora zagrała w dramacie sportowym Do utraty sił u boków takich gwiazd jak Jake Gyllenhaal i Rachel McAdams. Trzykrotnie grała też siostrę tytułowego bohatera w cyklu Pięćdziesiąt twarzy Greya. Kolejne projekty filmowe, w jakie zaangażowana była piosenkarka to Pokémon: Detektyw Pikachu i Wonderwell.

Inne działalności

W 2012 roku dołączyła gościnnie do jury w brytyjskiej edycji muzycznego show The X Factor. Dwa lata później była jurorką czwartej brytyjskiej edycji The Voice. Artystka stworzyła własną linię odzieży sportowej pod marką Adidas w 2014 roku. Kobieta jest również aktywna społecznie - współpracę z UNICEF i bierze udział w kampaniach wspierających badania nad chorobami nowotworowymi.

Życie prywatne

Życie osobiste celebrytki od samego początku interesuje media i fanów. Wokalistka identyfikuje się jako osoba biseksualna i w przeszłości spotykała się zarówno ze znanymi mężczyznami, jak i kobietami. Była w związkach, między innymi, z wokalistą Bruno Marsem, Robertem Kardashianem oraz DJ-em i producentem Calvinem Harrisem. Od 2017 roku związana była z Andrew Wattem, uczucie nie przetrwało jednak próby czasu i para rozstała się. Niedawno Rita zaczęto ją widywać z reżyserem Taiką Waititi. Związek ten był ogromnym zaskoczeniem dla fanów, również ze wzgląd na różnicę wieku dzielącą kochanków. O parze zrobiło się głośno, gdy zostali przyłapani przez paparazzi, gdy wraz z aktorką Tessą Thomson przytulali się i całowali. Zdjęcia te obiegły media na całym świecie i wywołały spekulacje o gwiazdorskim trójkącie. Sami zainteresowani nie skomentowali jeszcze tych doniesień.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

52 − = 42

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Vimeo: James Clampin