1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kit Harington życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Kita Haringtona

Kit Harington, właściwie Christopher Catesby Harington, jest brytyjskim aktorem telewizyjnym i teatralnym. Urodził się 26 grudnia 1986 roku w Londynie.

Młodość i wykształcenie

Kit jest synem dramaturg, Jane Harington i przedsiębiorcy Davida Haringtona. Aktor ma starszego brata, Johna. Gdy miał 11 lat wraz z całą rodziną przeprowadził się do Worcestershire, gdzie kontynuował naukę. Kilka lat później zainteresował się aktorstwem. W latach 2003–2005 uczył się Worcester Sixth Form College na wydziale aktorstwa i teatru. W 2008 roku ukończył London's Central School of Speech and Drama przy Uniwersytecie Londyńskim.

Początki kariery

Po zakończeniu studiów zaczął występować na deskach teatralnych. W 2008 roku zagrał w spektaklu War Horse wystawianej przez Royal National Theatre. Sztuka okazała się wielkim sukcesem, a początkującemu aktorowi przyniosła rozpoznawalność w kręgach teatralnych.

Gra o tron

Trudno wyobrazić sobie lepszy debiut, niż ten, jaki miał Kit wkraczając do branży filmowej i telewizyjnej. Młody aktor rozpoczął bowiem przygodę z aktorstwem od występu w bijącym rekordy popularności serialu Gra o tron. Wcielił się w rolę Jona Snowa, jednego z głównych bohaterów produkcji, który, jak się z czasem okazało, miał kluczowe znaczenie dla fabuły całej serii. Emisję serialu zakończono w 2019 roku, a rola w tej superprodukcji telewizyjnej stała się przepustką do wielkiej kariery Kita. Kreacja Snowa sprawiła, że w krótkim czasie został gwiazdą i jednym z najlepiej opłacanych aktorów.

Rozwój kariery

Jeszcze w czasie grania w Grze o tron zaczął otrzymywać propozycje zagrania głównych ról w filmach. W 2012 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie Silent Hill: Apokalipsa. Dwa lata później zagrał wojennym dramacie Testament młodości oraz w katastroficznej produkcji Pompeje. Wystąpił również w produkcji Siódmy syn, a w 2017 roku otrzymał jedną z głównych ról w miniserialu Spisek prochowy. Rok później zagrał jedną z głównych ról w filmie Xaviera Dolana Śmierć i życie Johna F. Donovana.

Dubbing i inne przedsięwzięcia

Ze względu na swój charakterystyczny niski głos aktor rozpoczął również przygodę z dubbingiem – użyczył głosu postaci Ereta w dwóch częściach filmu animowanego Jak wytresować smoka oraz admirałowi Selenowi Kotchowi w grze Call of Duty: Infinite Warfare.

Harington jest twarzą kilku kampanii reklamowych. Wystąpił w reklamie perfum Dolce&Gabbana oraz reklamował kolekcję marki Jimmy Choo. Od 2016 roku jest ambasadorem samochodów Nissan.

Związek i życie prywatne

Kit Harrington od 2012 roku jest w związku z poznaną na planie Gry o tron szkocką aktorką Rose Leslie. W 2018 roku para wzięła ślub. Ceremonia odbyła się na zamku w Aberdeenshire, w posiadłości należącej do rodziny panny młodej, a wśród gości znalazła się obsada serialu, na planie którego poznali się państwo młodzi.

Kit nie posiada konta na Instagramie ani Facebooku, jest jednym z tych aktorów, którzy chronią swoje życie prywatne. W 2019 roku, po zakończeniu pracy nad ostatnim sezonem Gry o tron, aktor trafił na terapię odwykową w związku ze stresem i uzależnieniem od alkoholu. Okazało się, że Harrington ciężko przeżył ostatnie dni na planie zdjęciowym, a świadomość zakończenia emisji serialu wpłynęła obciążająco na jego psychikę. Kit przyznał również, że gra w hitowej produkcji była dla niego prawdziwym wyzwaniem i nie był gotowy emocjonalnie na taki sukces i wynikające z niego konsekwencje.

Wybrana filmografia

  • 2012: Silent Hill: Apokalipsa – Vincent Smith
  • 2014: Pompeje – Milo
  • 2014: Testament młodości – Roland Leighton
  • 2014: Siódmy syn – Billy Bradley
  • 2015: Tajniacy: Mniejsze zło – Will Holloway
  • 2015: Siedem dni w piekle – Charles Poole
  • 2016: Wendeta – Samuel
  • 2018: The Death and Life of John F. Donovan – John F. Donovan

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + = 13

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Gage Skidmore.