1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Piotr Cugowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Piotra Cugowskiego

Piotr Cugowski jest polskim piosenkarzem. Urodził się 5 października 1979 roku w Lublinie.

Rodzina

Ojcem wokalisty jest Krzysztof Cugowski, lider zespołu Budka Suflera. Brat Piotra, Wojciech Cugowski, również poszedł w ślady ojca i rozwija swoją karierę muzyczną. Drugi brat - Krzysztof Cugowski Junior rozwija karierę aktorską.

Kariera

Podczas nauki w liceum Piotr współpracował z zespołami In Tenebris oraz Tipsy Train, z którymi odnosił pierwsze sukcesy. W 1997 roku Piotr rozpoczął współpracę ze swoim bratem Wojciechem, z którym założył zespół rockowy Bracia. W 2003 roku ukazał się ich debiutancki album zatytułowany Dzieci wszystkich gwiazd. Wydawnictwo nie odniosło jednak sukcesu. Wydany dwa lata później krążek Fobrock okazał się jednak strzałem w dziesiątkę - bracia odnieśli triumf komercyjny, udowadniając swój talent i charyzmę. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii „Płyta rock/metal”. W 2008 roku miał premierę trzeci album zespołu A Tribute to Queen zawierający największe przeboje grupy Queen. Później wydali krążek z kolędami oraz płytę Zapamiętaj, która zdobyła status bestsellera empik.com. W 2012 roku ukazał się singel Nad przepaścią, kilka miesięcy później kolejny – Wierzę w lepszy świat, zapowiadające czwarty album zespołu.

W roku 2019 roku zespół Bracia zawiesił działalność, a jego członkowie poszli własnymi ścieżkami muzycznymi. Piotr skupił się wtedy na działalności solowej. Jeszcze w tym samym roku ukazał się jego debiutancki album 40 wydany i zatytułowany z okazji 40. urodzin artysty.

Podczas swojej kariery Piotr współpracował z wieloma artystami, takimi jak: Jacek Cygan, Seweryn Krajewski czy Jan Borysewicz. Jego piosenki znalazły się w kilku ścieżkach dźwiękowych znanych produkcji, między innymi w animacji Kurczak mały czy komedii romantycznej Kochaj i tańcz, na potrzeby której nagrał własną interpretację utworu Michaela Jacksona pt. Dirty Diana. W duecie z Anią Wyszkoni nagrał również kompozycję Syberiada do filmu historycznego Syberiada Polska.

Działalność charytatywna

Wokalista z chęcią angażuje się w akcje charytatywne. Wielokrotnie uczestniczył w koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz innych dobroczynnych wydarzeniach.

Życie prywatne

Żoną Cugowskiego jest dziennikarka Eliza Tokarczyk, którą poślubił w 2008 roku. Mają wspólnie syna Piotra.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − = 13

Komentarze

  1. A ja nadal nie wiem, jakie wykształcenie ma Piotr Cugowski i jaki ma wyuczony zawód.
    Kto wie ? Jeśli masz informację z pewnego źródła,to proszę, podziel się nią z nami.
    Dziękuję.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Jacek Bogdan