1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anna Wyszkoni życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Anny Wyszkoni

Anna Wyszkoni jest polską wokalistką. Urodziła się 21 lipca 1980 roku w Tworkowie.

Kariera muzyczna

Swoją karierę na rynku muzycznym zaczęła w 1996 roku, dołączając do składu zespołu Łzy. W 1998 roku grupa wydała debiutancki album zatytułowany Słońce, z którego pochodzi między innymi utwór Aniele mój. Dwa lata później ukazała się druga płyta nosząca tytuł W związku z samotnością, która okazała się wielkim sukcesem i zdobyła status platynowej. To właśnie z niej pochodzą najbardziej znane i lubiane hity zespołu, takie jak: Narcyz się nazywam, Agnieszka już dawno, Opowiem wam jej historię czy Niebieska sukienka. W 2003 roku Anna Wyszkoni wraz z Łzami otrzymała Nagrodę Publiczności w konkursie premier na festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę Oczy szeroko zamknięte. Rok później Łzy zajęły 2. miejsce w polskich eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką Julia, tak na imię mam.

Wyszkoni była związana z grupą do roku 2010. W tym czasie grupa wydała pięć albumów studyjnych. Wokalistka postanowiła, że chce skupić się na karierze solowej, której początki datują się jeszcze na okres bycia w zespole. W 2009 roku premierę miał jej debiutancki album zatytułowany Pan i Pani, który uzyskał status platynowej płyty. Album zdobył nagrodę Srebrnej Premiery w konkursie Premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz otrzymał status złotej płyty.

W kolejnych latach artystka wydała trzy kolejne krążki: Życie jest w porządkuKolędy wielkie i Jestem tu nowa. Wydawnictwa te zawierały takie przeboje jak: Zapytaj mnie o to, kochanyW całość ułożysz mnieBiegnij przed siebieOszukać los oraz Nie chcę Cię obchodzić. Wyszkoni współpracowała z wieloma polskimi muzykami, między innymi Piotrem Cugowskim czy Michałem Bajorem. Artystka jest bardzo aktywna na rynku muzycznym, koncertując i występując podczas festiwali i wydarzeń kulturalnych.

Inne działalności

W 2014 roku wzięła udział w Tańcu z Gwiazdami, gdzie partnerował jej Jan Kliment. Para dotarła do finału show i zajęła w nim drugie miejsce. W 2020 roku artystka sprawdziła się w innej niż dotychczas roli - została prowadzącą telewizyjnego show Design Dream. Pojedynek na wnętrza.

Życie prywatne

Jej pierwszym mężem był Adam Piguła, z którym ma syna Tobiasza. Para po kilku latach wspólnego życia rozstała się, a Wyszkoni na nowo ułożyła sobie życie. Związała się ze swoim menedżerem, Maciejem Durczakiem, z którym ma córkę Polę.

W 2016 roku u wokalistki zdiagnozowano guza tarczycy, którego udało się wyleczyć.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 18 = 23

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Jarosław Roland Kruk