1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Grubson życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Grubsona

Grubson, a właściwie Tomasz Iwanca, jest polskim raperem. Urodził się 28 stycznia 1986 roku w Rybniku.

Kariera

W roku 1997 nawiązał współpracę ze składem PO-3na Różnica i zaczął nagrywać pierwsze utwory. Niedługo potem formacja zmieniła nazwę na Czwarta Zmiana i w 2001 roku wydała debiutancką płytę zatytułowaną Przez cały czas i zaraz po tym grupa została rozwiązana. Rok później Grubson założył zespół Wolność Słowa i niedługo potem ukazał się krążek o tym samym tytule. W 2003 roku wydał pierwszy solowy nielegal o tytule N.O.C.

Wkrótce potem Tomek stał się członkiem ekipy Bezkres, wraz z którą utworzył formację Wspólny Mianownik Sound System. W roku 2007 Grubson nagrał utwór na płytę Kodex 3: Wyrok. Współpracował wtedy z takimi znanymi raperami jak DonGURALesko czy Fokus. Dwa lata później ukazał się jego solowy album O.R.S. To właśnie z tej płyty pochodzi jeden z najpopularniejszych kawałków muzyka - Na szczycie. W 2019 roku piosenka ta jako pierwszy spośród polskich numer hiphopowych przekroczyła liczbę 100 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

W 2011 roku na rynku ukazała się Coś więcej niż muzyka, która w 2016 roku oficjalnie otrzymała status platynowej płyty. Kolejne płyty - Goły brzuch i Holizm - ponowiły sukcesy poprzedniczek. Ta druga otrzymała nawet nominację do Fryderyka 2016 w kategorii „Album roku hip-hop”. Ostatnie dwie płyty artysty pochodzą z 2017 i 2020 roku.

Podczas swojej kariery Grubson współpracował z wieloma polskimi artystami, takimi jak: Pokahontaz, Jamal, O.S.T.R. czy Bob One. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Na szczycie, Wakacje, Złota kula oraz Jedna z planet.

Inne działalności

W duecie z Anią Dąbrowską Tomasz nagrał piosenkę na potrzeby filmy 1800 gramów. W produkcji tej raper zadebiutował też w roli aktora. W 2019 roku ukazała się książka muzyka zatytułowana Grubson. Na szczycie, której współautorem jest Przemysław Corso.

Życie prywatne

O życiu prywatnym rapera niewiele wiadomo, ponieważ muzyk bardzo chroni swoją prywatność. Wiadomo, że jest żonaty i ma dwoje dzieci. Raper aktywnie prowadzi swoje konto na Instagramie, gdzie publikuje zdjęcia z koncertów i przedsięwzięć, w których bierze udział.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Mateusz Mocek