codziennie nowe aktualizacje
Pieter Bruegel (starszy) życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Pietera Bruegla
Pieter Bruegel przyszedł na świat pomiędzy 1525, a 1530 r. w Broghel, zmarł 9 września 1569 r. w Brukseli. Niderlandzki malarz.
Wykształcenie
Uczył się malarstwa u Pietera Coecka Van Aelsta oraz Claude’a Doriziego. Należał do cechu malarskiego w Antwerpii. W młodości sporo podróżował, zwiedzał między innymi Włochy i Francję. W czasie podróży zbierał szkice tamtejszych krajobrazów. Ostatecznie ok. 1563 r. zdecydował, że na stałe zamieszka w Brukseli. Rozpoczął pracę dla handlarza sztuki. Na zamówienie tworzyły ryciny.
Twórczość
Największą sławę przyniosły mu pejzaże. Chętnie malował sceny życia codziennego oraz swoje wyobrażenie biblijnych opowieści. Jego obrazy pełne były postaci, w większości chłopów. Dlatego też nadano mu przydomek chłopski. Nazywano go również starszym. Chciano go w ten sposób odróżnić od jego syna, również malarza, którego określano mianem młodszego.
Jego obrazy pełne są groteski, brzydoty; czerpał z przekazów ludowych. Twórczość Bruegela uważana jest też za moralizatorską. Tworzył malarstwo rodzajowe, w którym uwypuklał siłę natury.
Możliwe również, że inspiracją dla jego twórczości były pisma autorstwa Erazma z Rotterdamu, Francois Rableais’go. Wiele czerpał z przysłów. Przykładem może być jego obraz, na którym zilustrował około 120 powiedzeń ludowych.
Jego prace porównywane są z obrazami Boscha. Malował techniką olejną na desce.
Życie prywatne
Poślubił córkę swojego nauczyciela Pietera Coecka, z Mayeken wziął ślub w 1563 r. Z tego małżeństwa przyszło na świat dwóch synów: Pieter i Jan. Jego synowie poszli w ślady ojca i również zostali malarzami.
Śmierć
Zmarł 9 września 1569 r. Został pochowany w kościele Notre-Dame de la Chapella w Brukseli.
Wybrane obrazy
- Pejzaż z przypowieścią o siewcy - 1557
- Pejzaż z upadkiem Ikara - ok. 1558
- Widok Neapolu - ok. 1558
- Przysłowia niderlandzkie - 1559
- Pejzaż z ucieczką do Egiptu - 1563
- Wieża Babel - 1563
- Droga krzyżowa - 1564
- Rzeź niewiniątek - 1565
- Żniwa - 1565
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autoportret artysty pt. Malarz i kupujący.
Komentarze