1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Pieter Bruegel (młodszy) życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym artystą?

Życiorys i biografia Pietera Bruegla

Pieter Bruegel przyszedł na świat w 1564 lub 1565 r. w Brukseli, zmarł na przełomie 1637/1638 w Antwerpii. Był flamandzkim malarzem i artystą. Tworzył w baroku. Należał do artystycznej rodziny Bruegel’ów. Jego ojciec był uznanym malarzem. 

Dzieciństwo i młodość

Przyszedł na świat w rodzinie znanego artysty Pietera Bruegla Starszego i Mayeken Coecke van Aelsta. Był najstarszym synem w rodzinie. Jego ojciec zmarł, kiedy chłopiec miał 5 lat. Matka odeszła 9 lat później w 1578 r. Rodzeństwo (dwóch chłopców i dziewczyna) zamieszkało u babci od strony matki Mayken Verhulst. Ona również była artystka. 

Uczył się u malarza Gillis van Coninxloo. Kiedy jego nauczyciel wyjechał z Antwerpii, Pieter zaczął tworzyć samodzielnie (ok. 1585 r.). 

Działalność artystyczna

Już jako dojrzały mężczyzna zwiedził m.in. Mediolan, Sycylię i Maltę. Jego pierwszymi pracami były kopie obrazów ojca. To na nich ćwiczył warsztat oraz szukał własnej drogi artystycznej. Zajmował się handlem sztuką. Prowadził duży warsztat, w którym zaopatrywali się ludzie z całego świata. Jego kopie są często jedynym źródłem wiedzy na temat obrazów ojca. 

Jedynie niektóre kopie przygotowane w warsztacie artysty zostały opatrzone datą i podpisem. Działalność Pietera Młodszego znacząco wpłynęła na rozpoznawalność dzieł jego ojca. Dzięki kopiom jego obrazy mogły trafić do szerszej publiczność (wówczas oryginały w większości znajdowały się w rękach elitarnych kolekcjonerów). 

Jego obrazy, w tym kopie można zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, The Metropolitan Museum of Art (Metropolitalne Muzeum Sztuki) w Nowym Jorku, Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii.

Chętnie uczył innych. Wychował między innymi Fransa Snydersa i Andriesa Danielsa.

Twórczość 

Zaczęto nazywać go Młodszym, aby odróżnić jego prace od twórczości ojca. Obaj nosili takie samo imię i nazwisko. Bruegel nosił też przydomek Piekielny, który odnosił się bezpośrednio do jego twórczości. 

W swoich pracach często ukazywał ogień, piekło i bójki. Kojarzony był też z groteskowym przedstawianiem postaci. 

Chętnie malował pejzaże, sceny religijne oraz plenery wiejskie. 

Życie prywatne 

Od 1588 r. żonaty z Elisabeth Goddelet. Ojciec siedmiorga dzieci. 

Zmarł w wieku 72 lat. 

Wybrane obrazy

  • Krajowa bijatyka (A country brawl)
  • Płatność Dziesięciny (The Village Lawyer)
  • Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki (kopia obrazu Bruegla Starszego odtworzona minimum 60 razy)
  • Kazanie św. Jana Chrzciciela (kopie obrazu Bruegla Starszego)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − 8 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor wizerunku: Anthony van Dyck; tytuł: Pieter Breughel the Younger. Źródło: Frick Collection.