codziennie nowe aktualizacje
Tamara Łempicka życiorys
Spis treści
Tamara Łempicka - życiorys i biografia
Tamara Łempicka to polska artystka i malarka. Znana głównie jako portrecistka elit artystycznych, finansowych i arystokratów. Jedna z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco.
Młodość Tamary Łempickiej
Łempicka urodziła się 16 maja 1898 r. w Moskwie w rodzinie Borysa Gurwicz-Górskiego i Maliny Dekler. Ojciec nie był obecny w życiu córki. Gdy ta miała zaledwie kilka lat, porzucił rodzinę. Niejasne są okoliczności jego odejścia. Tamara uwierzyła, że rodzice wzięli rozwód, nie wyklucza się jednak samobójstwa mężczyzny.
Tamarę oraz jej rodzeństwo wychowywali dziadkowie. Rodzina należała do warszawskiej elity towarzyskiej i kulturalnej, o czym świadczy, chociażby bliska znajomość z Ignacym Janem Paderewskim. Sama Łempicka czuła się Polką, do tego stopnia, że zdecydowała się na sfałszowanie swojego aktu urodzenia.
Młoda artystka uczyła się w szkole w Lozannie. Wakacje spędzała we Włoszech, gdzie poznawała mistrzowskie prace epoki renesansu.
W 1911 r. Tamara zamieszkała u krewnych w Petersburgu. Tam uczyła się na kursach prowadzonych na Akademii Sztuk Pięknych.
Tamara Łempicka obrazy
Wczesne obrazy Łempickiej wyróżniają kolory, dbałość o rysunek i cienie. Swoje umiejętności doskonaliła w paryskiej Academie Ranson, u Maurice'a Denisa oraz pracowni artystycznej André Lhote′a.
Pierwsza wystawa jej dzieł obyła się w 1922 r. Została bardzo pozytywnie przyjęta i szybko zyskała rozgłos. Tworzyła głównie portrety, akty oraz martwe natury. Z czasem jej prace zyskały postkubistyczny styl. Zaczęła też częściej sięgać po silne, intensywne kolory.
Szczyt popularności prac Łempickiej przypadł na połowę lat 20., kiedy to estetyka art déco była wyjątkowo lubiana. Łempicka zaczęła też dobrze zarabiać na swoim talencie. Pracowała czasem kilkanaście godzin dziennie. Niemal każda arystokratka marzyła o zostaniu jej modelką.
Związki i dzieci
Od 1916 r. związana małżeństwem z Tadeuszem Łempickim. Jej mąż był prawnikiem. Z ich związku przyszła na świat Maria Krystyna, nazywana również Kizette (1916 r.). Po rewolucji październikowej rodzina Łempickich zamieszkała w Paryżu. Tam też rozwinął się talent artystyczny Tamary, która zmuszona trudną sytuacją finansową, zaczęła zarabiać na życie malowaniem.
Łempicka słynęła nie tylko ze swojego talentu, ale również licznych romansów, w tym z kobietami, które portretowała. Przekraczanie przyjętych ogólnie norm obyczajowych było jednym ze znaków rozpoznawczych artystki oraz elementem samokreacji.
Jej styl życia doprowadził do rozwodu z Tadeuszem. Ich małżeństwo zakończyło się w 1927 r. Kilka lat później, bo w 1933 r. Tamara poślubiła barona Raoula Kuffnera.
Czas II wojny światowej małżeństwo spędziło w Stanach Zjednoczonych, gdzie chcieli ukryć się przed falą faszyzmu szerzącego się w Europie. Tamara cały czas tworzyła nowe obrazy. Mimo początkowej sławy i przychylności tamtejszych elit moda na jej styl zaczęła przemijać, a artystka spotykała się coraz częściej z krytyką.
Tamara Łempicka po śmierci męża w 1962 r. przeniosła się do Teksasu, a następnie w 1978 r. zamieszkała w Cuernavaca (Meksyk). Tam zmarła 18 marca 1980 r.
Tamara Łempicka najdroższy obraz
W 2020 r. jej obraz Portret Marjorie Ferry został sprzedany za rekordową kwotę 16,28 mln £.
La tunique rose (1927)
Kobieta siedząca na krześle (1927)
Tamara w zielonym Bugatti (1928)
La Musicienne (1929)
Portret Marjorie Ferry (1932)
Martwa natura (1949)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi ze strony commons.wikimedia.org. Zostało udostępnione na podstawie licenzji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Autor: Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest
Komentarze