1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Filip Springer życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Życiorys i biografia Filipa Springera

Filip Springer to polski pisarz i autor reportaży oraz fotograf współpracujący z najważniejszymi polskimi czasopismami.

Życie prywatne i działalność dziennikarska

Pisarz urodził się w Poznaniu 6 czerwca 1982 roku. Jest absolwentem Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Od 2004 roku współpracował z Polską Agencją Fotografów „Forum”. Był także współpracownikiem redakcji „Głosu Wielkopolski” i „Gazety Poznańskiej”. Jego publikacje ukazywały się i ukazują na łamach „Polityki”, „Przekroju” czy „Rzeczpospolitej”.

Swoją dziennikarską karierę Springer rozpoczynał w roli fotografa dla newsów oraz wiadomości sportowych.

Twórczość literacka

Debiutem Filipa Springera w tej dziedzinie był reportaż pt. Miedzianka. Historia znikania. W 2011 roku został uhonorowany finałem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literackiej Nagrody Nike w roku 2015. Drugim reportażem autorstwa Springera były Źle urodzone. Autor ma na swoim koncie również interesującą powieść pt. 13 pięter, za którą otrzymał w 2016 roku Śląski Wawrzyn Literacki.

Inne pozycje Filipa Springera to m.in.:

2013: Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

2013: Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni

2016: Księga zachwytów

2016: Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast

2019: Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz

Cechy twórczości

Wiele ze swoich reportaży Springer poświęca architekturze otoczenia. Są one wypełnione licznymi dialogami, anegdotami, dygresjami i dowcipnymi historyjkami. Bardziej i mniej ciekawe miejsca miast i wsi są dla reportażysty inspiracją do snucia głęboko egzystencjalnej refleksji i próby odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Artysta szczególnie upodobał sobie tematy nawiązujące do wszelkiej przestrzeni publicznej. Próbował dokumentować (zazwyczaj z powodzeniem) działania w kierunku estetyzacji otoczenia, która przynosiła nieraz absurdalne efekty, np. pień ściętego drzewa pomalowany lśniącą farbą. Interesują go rzeczy brzydkie, które poddaje się próbom „uładnienia”.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 11 = 18

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 pl. Autor: Adrian Grycuk