1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Monika Kuszyńska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Monika Kuszyńska jest polską piosenkarką. Urodziła się 14 stycznia 1980 roku w Łodzi.

Wykształcenie

Ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Łodzi. Z wykształcenia jest muzykoterapeutką.

Kariera

Śpiewała już od najmłodszych lat i już jako dziecko postanowiła związać swoją przyszłość zawodową z tą właśnie sztuką. Profesjonalną karierę zaczęła jako wokalistka zespołu Farenheit. W 2000 roku związała się z zespołem Varius Manx i decyzja ta okazała się przełomem w karierze młodej wokalistki. Jako że zespół istniał już wcześniej, był znany na rynku muzycznym, a Kuszyńska zastąpiła zastąpiła Kasię Stankiewicz w roli wokalistki.

W 2001 roku opublikowali płytę zatytułowaną Eta. Pochodziły z niej takie przeboje, jak: Maj, Jestem Twoją Afryką i Jestem tobą. Rok później grupa wydała album Eno zawierający takie utwory jak: Moje Eldorado, Jest w nim i Znów być kochaną. W 2003 z piosenką Sonny Kuszyńska z zespołem wzięła udział w krajowych eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2004 roku ukazała się kolejna płyta nosząca tytuł Emi - znalazły się na niej takie piosenki jak Pamiętaj mnie i Stay in My Heart, do których teksty napisała Monika.

Wypadek

W 2006 roku Kuszyńska i założyciel Varius Manx, Robert Janson, ulegli poważnemu wypadkowi samochodowemu, który wydarzył się po jednym z koncertów grupy. Samochód, którym kierował Janson wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku piosenkarka została sparaliżowana od pasa w dół i od tamtego momentu porusza się na wózku inwalidzkim.

Dalsza kariera

Artystka po dramatycznym wydarzeniu w 2006 roku postanowiła zrobić sobie trzyletnią przerwę od obecności w mediach. Powróciła w 2010 roku, a swój powrót na scenę zapowiedziała w programie Dzień dobry TVN, gdzie wykonała utwór Rodzę się od nowa. Dwa lata później została trenerem wokalnym drużyny w programie rozrywkowym Bitwa na głosy i tego samego roku wydała solowy album Ocalona. W 2015 roku Kuszyńska reprezentowała Polskę na międzynarodowym Festiwalu Piosenki Eurowizji w Wiedniu, gdzie wykonała utwór In The Name Of Love i zdobyła 23. miejsce. W 2019 roku opublikowała piosenkę, zapowiadającą jej drugi solowy album, zatytułowaną Nie ma rady na miłość.

Życie prywatne

W latach 2002–2006 była związana z Pawłem Rurakiem-Sokalem. Związek ten nie przetrwał jednak próby czasu i para postanowiła się rozstać. W 2011 roku Kuszyńska wyszła za mąż za Jakuba Raczyńskiego, z którym ma dwoje dzieci: Jeremiego i Kalinę. Małżeństwo zostało uhonorowane nagrodą Srebrnego Jabłka dla „najwspanialszej polskiej pary”. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 6

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Serecki