1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Artur Orzech życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Artura Orzecha

Artur Orzech jest polskim dziennikarzem muzycznym i prezenterem telewizyjnym i radiowym. Urodził się 22 lutego 1964 roku w Jeleniej Górze.

Wykształcenie

W 1989 ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku iranistyki.

Kariera muzyczna

Zanim zaczął pracę w zawodzie dziennikarza, sam był związany z polską sceną muzyczną. W 1983 roku współzałożył zespół Róże Europy, w którym był gitarzystą i autorem muzyki na pierwszych dwóch płytach – Stańcie przed lustrami i Krew Marilyn Monroe.

Radio

Swoje pierwsze kroki dziennikarskie stawiał w Radiu Dla Ciebie. Następnie przeszedł do Programu 1 Polskiego Radia. Od 2001 był dziennikarzem Trójki. Z Trójką miał już jednak styczność wcześniej, bo już w latach 90. prowadził tam audycję Orzech i reszta. W latach 2006–2015 poprowadził trzy wydania Listy Przebojów Programu Trzeciego. Prowadził też audycje Zaraz wracam i Trzy kontynenty. Ze stacji odszedł w 2017 roku z powodu działań ówczesnego dyrektora Trójki. W 2020 roku dołączył do zespołu stacji radiowej RadioSpacja.pl, w której prowadzi audycję Swoją drogą.

Telewizja

Lata 90. były również dla niego początkiem pracy w telewizji. Wtedy bowiem po raz pierwszy pojawił się w Telewizji Polskiej, gdzie prowadził, między innymi, program Muzyczna Jedynka. Prowadził też programy: Twoja lista przebojów, Muzyczny Serwis Jedynki, Śpiewaj i walcz i Hit, hit, hurrra. Przez pewien czas był też współprowadzącym programu śniadaniowego Pytanie na śniadanie. Mimo ilości projektów i zajęć, z jakimi mogą kojarzyć go widzowie i słuchacze, jego głos najbardziej kojarzy się z finałowymi koncertami Eurowizji, które od 1994 roku co roku komentował. Od 2004 (z przerwą związaną z brakiem udziału Polski) komentował też Konkurs Piosenki Eurowizji Junior. Zasiadał nawet w jury krajowych eliminacji do Eurowizji dla Dzieci. W latach 2019-2021 prowadził reaktywowany po latach program muzyczny Szansa na sukces, w którym zastąpił dotychczasowego gospodarza - Wojciecha Manna. Orzech wielokrotnie prowadził Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu i Sopot Festival, a także gale Fryderyków i Telekamer. W 2021 roku został zwolniony z Telewizji Polskiej. Stacja poinformowała, że zerwała z nim umowę z powodu często powtarzających się niedyspozycji dziennikarza, które powodowały opóźnienie w realizacji odcinków Szansy na sukces. Sam zainteresowany zdementował te doniesienia, informując, że koniec współpracy ze stacją wynika z jego niezgody na poprowadzenie odcinka specjalnego z udziałem zespołu Boys i Jana Pietrzaka.

Życie prywatne

Artur Orzech jest osobą, która chroni swoje życie prywatne i cała jego działalność w mediach związana jest z jego życiem zawodowym. O jego życiu osobistym wiadomo niewiele. Wiadomo, że jest żonaty, a jego ukochaną jest Karolina Kozłowska. Para wzięła ślub w 2006 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 40 = 41

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ja Fryta