1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

John Porter życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Johna Portera

John Porter jest walijskim muzykiem i kompozytorem. Urodził się 15 sierpnia 1950 roku w Lichfield.

Młodość i wykształcenie

Studiował politologię na University of Sussex. Już podczas studiów występował w klubach muzycznych i pubach, grając na gitarze. Wyjechał za granicę i przez pewien czas mieszkał i pracował w Berlinie Zachodnim oraz Australii. W 1976 roku przeprowadził się do Polski, gdzie poznał swoją pierwszą żonę. W Polsce zaczął tworzyć, komponować i robić karierę jako muzyk i piosenkarz.

Kariera muzyczna w Polsce

W 1977 roku wraz z Korą i Markiem Jackowskimi stworzył trio o nazwie Maanam Elektryczny, który później został przemianowany na Maanam. Po około dwóch latach John opuścił zespół Kory i wraz poznanymi wrocławskimi muzykami założył własny o nazwie John Porter Band. Porter Band zadebiutował w 1979 roku podczas Muzycznego Campingu w Lubaniu. Rok później muzycy wydali swoją pierwszą płytę pt. Helicopters. W 1982 roku, gdy zespół już nie istniał, ukazała się druga płyta Mobilization z utworami nagranymi podczas koncertu w poznańskim klubie, który odbył się dwa lata wcześniej. Muzycy zakończyli działalność pod koniec 1980 roku. Porter Band jest zaliczany do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowej.

Kariera solowa

Po rozpadzie zespołu Porter rozpoczął karierę solową. Swoją pierwszą płytę zatytułowaną China Disco wydał w 1982 roku. Rok później ukazała się akustyczna płyta Magic Moments, która niestety przez nieskuteczną promocję została niezauważona na rynku muzycznym. W kolejnych latach muzyk wydał jeszcze pięć płyt: One LoveWings InsideLife After SexIt’s A Kid’s Life i Incarnation. Artysta nawiązywał współpracę z wieloma znanymi polskimi muzykami, między innymi z Wojciechem Morawskim, Krzysztofem Zawadką. Największy sukces komercyjny odniósł w duecie z Anitą Lipnicką, byłą wokalistką zespołu Varius Manx. Ich pierwsza wspólna płyta z utworami po angielsku ukazała się w 2003 roku pod tytułem Nieprzyzwoite piosenki i bardzo szybko pokryła się złotem. Utwór promujący płytę Bones of Love przez długi czas znajdował się na szczytach list przebojów najważniejszych polskich stacji radiowych. Para zdobyła wiele nagród, między innymi Fryderyka w kategorii Najlepszy album, specjalną nagrodę telewizji Polsat i wiele innych. Druga płyta duetu o tytule Inside Story ukazała się w 2005 roku. W tym samym roku John Porter został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2008 roku wydali trzecią i zarazem ostatnią wspólną płytę o znaczącym tytule Goodbye.

Kolejną współpracę Porter nawiązał z Nergalem w 2016 roku. Ich wspólna płyta Songs of Love and Death zawierała piosenki łączące różne gatunki muzyczne, między innymi rock, folk i country. John jest gościem wielu projektów, jako współproducent, autor muzyki i tekstu. W 2019 roku ukazał się album Philosophia nagrany we współpracy Johna Portera i producenta Wojciecha Mazolewskiego.

Życie prywatne

Muzyk ma ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa. Podczas muzycznej współpracy z młodszą o 25 lat Anitą Lipnicką artyści zakochali się w sobie i zostali parą. Byli w związku przez ponad 10 lat, a jego owocem jest córeczka Pola, która urodziła się w 2006 roku. Od niedawna muzyk widywany jest w towarzystwie Sandry Boraczyńskiej. Nowa wybranka jest młodsza od Portera o 32 lata.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 57 = 64

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Jacek Poremba.