codziennie nowe aktualizacje
Maurizio Cattelan życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Maurizia Cattelana
Maurizio Cattelan przyszedł na świat 21 września 1960 r. w Padwie. Jest włoskim artystą. Największą sławę przyniosły mu rzeźby i instalacje.
Twórczość
Sam poznawał tajniki sztuki, nie kształcił się na żadnej artystycznej uczelni. Początkowo pracował, jako projektant mebli drewnianych (lata 80.). Pierwsze dzieło Lessico Familiare powstało w 1989 r. Wśród jego najbardziej znanych prac jest wykonana w całości ze złota toaleta, postać Jana Pawła II przygnieciona przez meteoryt oraz świeży banan przyklejony do ściany.
Wystawiał w wielu miejscach na świecie, w tym między innymi w Zurychu, Paryżu, Museum of Modern Art w Nowy Jorku, Muzeum Ludwig w Kolonii. W 2011 r. w nowojorskim muzeum otwarto wystawę, która gromadziła 130 prac Cattelana. Wiele razy brał udział w Biennale między innymi: w Wenecji w latach 1993, 1997, 1999, 2002, w Melbourne w 1999 r. W 2011 r. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku wystawił pracę Ameryka. Tak zatytułował działający, złoty sedes. Wystawiał również w Polsce, w warszawskiej Zachęcie. Pokazał tam między innymi rzeźbę Jana Pawła II. W czasie trwania wystawy, rzeźbę uszkodzili działacze ZChN.
W 2019 r. w galerii Perrotin w Miami w czasie targów Art Basel wystawił swoją pracę składającą się z banana przyklejonego do ściany taśmą izolacyjną. Praca była zatytułowana Komik. Kupił ją francuski kolekcjoner za zawrotną kwotę 120 000 dolarów. Świat obiegło nagranie, na którym performer David Datuna zjada banana powieszonego w galerii.
W 2016 r. powstał dokument poświęcony jego życiu i twórczości The Art World's Prankster: Maurizio Cattelan.
Charakterystyka dzieł
Słynie z satyrycznego, pełnego humoru podejścia do sztuki. Swoje prace konstruuje ma prostych ale przewrotnych scenach.
W 1996 r. zaprojektował Bidibidobidiboo, miniaturową postać wiewiórki, a w 1997 r. stworzył Novecento, czyli postać wypchanego ciała konia imieniem Tiramisu.
W 1999 r. zaczął eksperymentować z woskowymi wizerunkami, które są naturalnej wielkości. W tym roku powstała również, jedna z jego najbardziej znanych rzeźb La Nona Ora, przedstawia ona papieża Jana Pawła II zgniecionego przez meteoryt.
W roli kuratora
Razem z Jensem Hoffmannem był kuratorem na Biennale Karaibów w 1999 r. Kuratorował również na Biennale w Berlinie w 2006 r. Był współzałożycielem działającej przez kilka lat w Nowym Jorku The Wrong Gallery.
Publikacje
Dużo publikuje, szczególnie w czasopismach poświęconych sztuce. W latach 1996–2007 współtworzył pismo Permanent Food. W 2010 r. założył pismo Toiletpaper. Pismo wzbudziło kontrowersje w 2012 r., kiedy na rogu 10th Avenue i West 18th Street w Nowym Jorku pojawił się billboard poświęcony pismu, który ukazywał oderwane od rąk palce przyozdobione w klejnoty.
Wybrane prace
- Bidibidobidiboo (1996 r.)
- La nona ora (1999 r.)
- Turisti (2000 r.)
- We are the Revolution (2000 r.)
- Big Paintings - seria obrazów, które kpiły z uznanych dzieł sztuki
- Now (2004 r.)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji GNU Free Documentation. Autor: Espyyyy z włoskiej Wikipedii.
Komentarze