1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mateusz Kusznierewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Mateusza Kusznierewicza

Jeden z najlepszych żeglarzy polskich, dwukrotny medalista olimpijski (mistrz Olimpiady w Atlancie w 1996 roku). Urodzony 29 kwietnia 1975 roku.

Kariera sportowa

Zanim Mateusz Kusznierewicz rozpoczął przygodę z żeglarstwem, trenował pływanie, skoki do wody oraz uczęszczał na zajęcia z modelarstwa. W wieku 9 lat wyjechał na obóz żeglarski do Nieporęcia nad Zalewem Zegrzyńskim. Bardzo szybko ten sport stał się jego pasją.
Na początku lat dziewięćdziesiątych zaczął startować w zawodach i w krótkim czasie był już w światowej czołówce w swojej kategorii wiekowej. Od lipca 1984 roku reprezentował Yacht Klub Polski Warszawa.  Już w 1993 został juniorskim mistrzem świata. Rok później powtórzył ten wyczyn, jednocześnie zdobywając mistrzostwo Europy.

Ogromnym sukcesem nie tylko dla młodego żeglarza, ale dla polskiego żeglarstwa w ogóle, było zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.
Dwa lata później Kusznierewicz zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata. W 2000 roku został także mistrzem Europy.
Podczas Igrzysk w Sydney, nie udało mu się powtórzyć wyczyny z Atlanty. Pomimo wielkich nadziei na medal, zakończył rywalizację nie pechowym, czwartym miejscu.
Mimo nieudanego startu na olimpiadzie, w kolejnych latach nadal zajmował czołowe miejsca w mistrzostwach świata, Europy i Polski. Zachował wysoką formę i podczas kolejnego startu
w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, zdobył swój drugi medal olimpijski w karierze, tym razem brązowy.

W 2007 roku zmienił kategorię żeglarską, na klasę Star. Załoga w tej klasie jest dwuosobowa i uchodzi za jedną z najtrudniejszych w żeglarstwie sportowym. Ogromne doświadczenie pomogło mu i w tej kategorii osiągać sukcesy. W parze z Dominikiem Życkim w 2008 roku zdobył tytuł mistrza świata, a podczas Igrzysk Olimpijskich w tym samym roku zajęli czwarte miejsce. Kusznierewicz już do końca kariery pływał w parze z Życkim, osiągając sukcesy na arenie międzynarodowej. Karierę zakończył po Olimpiadzie w Londynie w 2012 roku, na której zajął ósme miejsce.

Działalność publiczna

Mateusz Kusznierewicz jest doświadczonym mówcą, mającym na koncie ponad 800 publicznych wystąpień. Jest dyrektorem sportowym Żeglarskiego Mundialu SSL Gold Cup, współtwórcą ZOOM.ME i Target10, pomysłodawcą gdańskiego Programu Edukacji Morskiej oraz organizatorem wielu konferencji, szkoleń i wydarzeń sportowych. Aktywnie doradza zarządom i radom nadzorczym spółek.

Po zakończeniu kariery, Mateusz Kusznierewicz zaangażował się również w szereg akcji społecznych. W 2013 roku został prezesem Fundacji Gdańskiej, w której działał na rzecz popularyzacji żeglarstwa. Pełni funkcję komandora Zlotu Żaglowców Baltic Sail.
Jest założycielem fundacji Navigare. Oprócz tego prowadzi działalność turystyczną pod szyldem Akademii Kusznierewicza. Przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego.

Tytuły i osiągnięcia

  • Mistrz olimpijski z 1996 roku oraz brązowy medalista z Igrzysk w 2004 roku;
  • Dwukrotny mistrz świata, z lat 1998 i 2000 oraz dwukrotny wicemistrz z lat 1999
    i 2001;
  • Mistrz świata w klasie Star, w parze z Dominikiem Życkim w roku 2008;
  • Wielokrotne mistrzostwo Polski.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + = 11

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor: Marta Bezubka-Glaza, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported