1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Marika życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Mariki

Marika, a właściwie Marta Kosakowska, jest polską piosenkarką. Urodziła się 14 grudnia 1980 roku w Białymstoku.

Wykształcenie

Studiowała polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kariera

Swoją karierę zaczynała w 2002 roku w zespole Bass Medium Trinity, z którym nagrała dwa albumy: Mówisz i masz oraz Pociąg z Babilonu. Później Marika rozpoczęła solową karierę i w 2007 roku nagrała utwór Moje serce, który zagwarantował jej rozpoznawalność w naszym kraju. Zaledwie rok później ukazał się jej pierwszy solowy album noszący tytuł Plenty. Krążek został bardzo pozytywnie przyjęty zarówno przez krytyków muzycznych, jak i fanów artystki. Marika za swój debiut otrzymała nominację do nagrody Fryderyka w 2009 roku w kategorii „Album Roku Hip-Hop/R&B” i była nominowana w kategorii „Nowa Twarz Fonografii”. W plebiscycie Superjedynki na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu była też nominowana w kategorii „Debiut Roku”.

W roku 2010 wydała drugi solowy album studyjny zatytułowany Put Your Shoes On/Off, który był podzielony na dwie płyty: jedna zawierała nowy materiał, a druga – remiksy piosenek już istniejących. Krążek powtórzy sukces debiutu i był nominowany do szeregu nagród i wyróżnień. Między innymi, do Superjedynki w kategorii „Pop” i do Fryderyka w kategorii „Album Roku Hip-Hop/R&B/Reggae”. Trzeci solowy album studyjny pt. Momenty, wydała trzy lata później, a promowała go singlami Baqaa i Widok. W roku 2015 wydała piąty album studyjny noszący tytuł Marta Kosakowska.

W 2020 roku wydała singiel Jak na moje oko, który stworzyła we współpracy z Kubą Karasiem z zespołu The Dumplings. W tym samym roku Marika poinformowała, że praca nad jej szóstą płytą jest już skończona, ale niestety artystka nie ma funduszy na jej wydanie. W związku z czym, aby znaleźć budżet na sfinansowanie albumu, umieściła post w mediach społecznościowych, w którym zamieściła swoje CV z dopiskiem „Szukam pracy”. W ogłoszeniu, które napisała, wymieniła swoje umiejętności i doświadczenie. Dodatkowo piosenkarka założyła profil na Patronite, gdzie fani mogą wspierać jej twórczość poprzez wpłacanie dowolnych kwot. 

Działalność telewizyjna

W latach 2013–2014 wraz z Tomaszem Kammelem prowadziła trzy edycje programu rozrywkowego The Voice of Poland a w roku 2014 została prowadzącą program SuperSTARcie.

Działalność radiowa

Prowadziła program radiowy Towary kolonialne w Roxy FM i autorską audycję Nie tylko reggae w Polskim Radio Euro.

Życie prywatne

Marika dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był Łukasz Zarębski. Para rozwiodła się tuż na początku solowej kariery Mariki. W roku 2016 wyszła ponownie za mąż, a jej wybrankiem był za Paweł Nowaka. Dwa lata później małżeństwo zostało rodzicami bliźniąt.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 − = 46

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ralf Lotys