1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Maria Seweryn życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Marii Seweryn

Maria Seweryn jest polską aktorką filmową i teatralną. Urodziła się 23 marca 1975 roku w Warszawie.

Rodzina

Aktorstwo ma we krwi, jest bowiem córką pary znakomitych aktorów, Krystyny Jandy i Andrzeja Seweryna.

Wykształcenie

W 1998 ukończyła warszawską Akademię Teatralną.

Kariera filmowa i serialowa

Przed kamerą zadebiutowała jako czteroletnia dziewczynka w filmie Dyrygent Andrzeja Wajdy. W 1993 roku zagrała w filmie Kolejność uczuć, gdzie wcieliła się w rolę nastolatki, która wdaje się w romans z dojrzałym aktorem. Partnerował jej wtedy sam Daniel Olbrychski. Maria postanowiła wtedy w przyszłości zdawać do szkoły teatralnej. Później wystąpiła w drugoplanowej roli panny Marty w Wielkim tygodniu, w kolejnym w jej dopiero rozpoczynającej się karierze filmie Wajdy. Po ukończeniu szkoły aktorskiej, w 2000 roku, zagrała w telewizyjnej komedii Pół serio w reżyserii Tomasza Koneckiego, a dwa lata później wystąpiła w filmie Agnieszki Holland zatytułowanym Julia wraca do domu. W 2008 roku zagrała w Boisku bezdomnych, a rok później w szpiegowskiej Zwerbowanej miłości. W kolejnych latach wystąpiła w anglojęzycznym obrazie o Eugenii Ginzburg pt. Within the Whirlwind, w komedii Idealny chłopak dla mojej dziewczyny i wzięła udział w jednej z odsłon cyklu filmowego Dekalog 89+, Ogrodzeniu i Dniu kobiet w reżyserii Marii Sadowskiej. W 2014 roku pojawiła się w filmie Zobacz mnie, a dwa lata później w głośnym kryminale Amok. Ostatnią produkcją, w jakiej do tej pory zagrała, jest dramat Śniegu już nigdy nie będzie z 2020 roku. Aktorka pojawia się także przed kamerą w rolach serialowych. Zagrała, między innymi, w Kasi i Tomku, Męskich-żeńskich i Wiedźmach.

Kariera teatralna

Zdecydowanie częściej niż przed kamerą Marię Seweryn można zobaczyć na deskach teatru. Na scenie zadebiutowała w 1998 roku, wcielając się w postać Arycji w Fedrze Jeana Racine'a na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego. Rok później zagrała w Hamlecie Williama Szekspira w Teatrze Rozmaitości. W okresie początku swojej kariery zagrała, między innymi, w sztukach Shopping & Fucking, Polaroidach czy Ogniu w głowie. W 2000 roku wystąpiła w głośnym widowisku Miss HIV opowiadającym o organizacji wyborów na najpiękniejszą dziewczynę z wirusem HIV. Występowała także w Teatrze Rampa, Teatrze Komedia, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról w spektaklach i inscenizacjach teatralnych, a także wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę. Została nagrodzona za rolę Nadii w Polaroidach na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” i za rolę Justyny w Lamencie na placu Konstytucji w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Otrzymała także wyróżnienie za rolę Lisy Morrison w Opowiadaniach zebranych na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Wraz z mamą pracuje w Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, gdzie pełni obowiązki członka zarządu. Gra w prowadzonych przez Fundację warszawskich teatrach: Polonii i Och-Teatrze.

Życie prywatne

Seweryn unika rozgłosu. Rzadko pojawia się na ściankach oraz na imprezach branżowych. Aktorka nie udziela się w mediach, chroniąc swoje życie prywatne przed blaskiem fleszy. Przez 11 lat jej mężem był fotograf Robert Jaworski, z którym ma dwie córki: Lenę i Jadwigę. Małżeństwo rozwiodło się w 2008 roku, a Maria przez kilka kolejnych lat była singielką. W 2016 roku Maria Seweryn związała się z teatrologiem Igorem Dzierzęckim. W tym samym roku parze urodził się syn, Aron. Ich relacja od samego początku budziła wiele kontrowersji i zainteresowanie mediów. Na jaw wyszło bowiem, że Dzierzęcki miał już za sobą trzy poważne związki i pięcioro dzieci. Mężczyzna miał też być powodem kłótni Marii z matką, która była przeciwna tej relacji. Jak się dosyć szybko okazało, związek ten nie przetrwał próby czasu i niedługo później się rozpadł. Obecnie Maria samotnie wychowuje syna, nie mogąc liczyć na pomoc byłego partnera.

Tematem, którym równie mocno interesowały się portale plotkarskie, była uroda Marii. Spekulowano na przykład, czy aktorka korzystała z zabiegów estetycznych. Sama zainteresowana zakończyła te plotki, wyznając, że ze względów zawodowych usunęła z twarzy charakterystyczny pieprzyk i zdecydowała się na korektę nosa.

Afera szczepionkowa

W styczniu 2021 roku o aktorce i jej rodzinie stało się głośno za sprawą kontrowersyjnej kwestii szczepień na COVID-19 poza kolejnością. Seweryn, wraz z matką i ojcem, znalazła się na liście 18 znanych osób ze świata kultury i sztuki, które mimo że nie kwalifikują się do grupy zero, zostały zaszczepione szczepionkami z puli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie to miało na celu promocję szczepień w Polsce i zachęcenie niezdecydowanych i sceptycznie nastawionych do szczepień rodaków. Aktorka w rozmowie z dziennikarzem Polsat News najpierw zaprzeczyła udziału w Narodowym Programie Szczepień, później jednak tę informację potwierdziła. Kobieta opublikowała na Twitterze nagranie wideo, w którym przeprasza za kłamstwo i przyznaje, że popełniła błąd, szczepiąc się poza kolejnością.

Wybrana filmografia

 • 1979: Dyrygent – Marysia, córka Marty i Adama
 • 1993: Kolejność uczuć – Julia Kasprusiak
 • 1995:Wielki tydzień – panna Marta
 • 1996: Matka swojej matki – Alicja
 • 2002: Julia wraca do domu – Dorota
 • 2004: Glina – Elżbieta Zarębska
 • 2008: Boisko bezdomnych – była żona Jacka
 • 2008: Idealny facet dla mojej dziewczyny – Inga Warwas
 • 2012: Dzień kobiet – nauczycielka Misi
 • 2014: Zobacz mnie – Edi
 • 2017: Amok – nauczycielka Krzysia Bali
 • 2018: Siłaczki – Maria Dulębianka
 • 2020: Śniegu już nigdy nie będzie – Dyrektorka

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sławek