1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sam Smith życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Sama Smitha

Sam Smith jest brytyjskim piosenkarzem i autorem piosenek. Urodził się 19 maja 1992 roku w Londynie.

Młodość

Sam od najmłodszych lat był związany z muzyką. Już jako dziecko śpiewał w chórze. Początkowo wokalista grał w zespołach jazzowych, następnie pracował w teatrze muzycznym. Przez kilka lat pobierał lekcje śpiewu i pisania tekstów.

Początki kariery

W 2012 roku Sam Smith został dostrzeżony przez producentów muzycznych zespołu Disclosure i wkrótce pojawił się w hitowym utworze pt. Latch. Piosenka szybko okazała się przebojem na wielu światowych listach przebojów. Już rok później Sam wydał swój debiutancki singiel Lay Me Down, jednak nie odniósł on wtedy większych sukcesów. Artysta postanowił więc nawiązać współpracę z Naughty Boy’em, nagrywając z nim i wypuszczając kolejny hit La La La, dzięki któremu wokalista stał się rozpoznawalny i coraz więcej osób zaczęło interesować się karierą utalentowanego Brytyjczyka.

Rozwój kariery

Sam postanowił spróbować swoich sił solo i pod koniec 2014 roku wydał swój debiutancki album In The Lonely Hour. Na płycie znalazło się dziesięć piosenek, w tym trzy hitowe single, które przyniosły mu największą popularność – nagrany w duecie z Mary J. Blige Stay with me, Money on my mind oraz I’m not the only one.

Artysta zaczął być zapraszany na największe festiwale muzyczne, a także do programów telewizyjnych, w których promował swój debiutancki album. Został nominowany do wielu najważniejszych nagród w przemyśle fonograficznym, między innymi do Grammy (aż w sześciu kategoriach) czy Billboard Music Awards, wygrywając w wielu kategoriach.

Wkrótce po tym otrzymał Oscara za utwór Writing's on the Wall do filmu Spectre, kolejnej części przygód Jamesa Bonda.

W 2017 roku wydał drugi album studyjny, zatytułowany The Thrill of It All, SA. Po dwóch tygodniach pokrył się dwukrotną platyną w Wielkiej Brytanii. Płytę promował singiel Too Good at Goodbyes, który przez długi czas znajdował się na szczytach światowych list przebojów.

Rok później we współpracy ze szkockim producentem Calvinem Harrisem nagrał singiel Promises Calvinem Harrisem, który także okazał się sukcesem.

Związki

W 2014 roku Sam Smith oficjalnie ogłosił, że jest osobą homoseksualną. W 2015 roku poinformował media, że spotyka się z modelem Jonathanem Zeizelem, którego poznał podczas kręcenia teledysku do jednej ze swoich piosenek. Jednak para jeszcze w tym samym roku rozstała się. Brytyjski muzyk spotykał się także m.in. z Adamem Lambertem i modelem, Jay'em Camillerim. W 2017 roku piosenkarz zaczął spotykać się z Brandonem Flynnem, aktorem występującym w serialu Trzynaście powodów. W czerwcu 2018 para rozstała się.

Życie prywatne

W maju 2014 roku Smith przyznał się, że cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Trzy lata później wyznał, że identyfikuje się jako osoba niebinarna, czyli osoba o dwóch lub więcej płciach, niemającą ich w ogóle lub identyfikującą się jako trzecia płeć. Przyznał, że od zawsze ma problem ze zdefiniowaniem tego, kim jest, ponieważ nie czuje się on w pełni ani mężczyzną, ani kobietą. W październiku 2019 roku na swoim Instagramie opublikował oświadczenie, w którym poprosił swoich fanów, by zwracali się do niego „oni” / „ich”.

„To była ciężka i ważna decyzja dla mnie, ale cieszę się, że mogę się z wami nią podzielić” – napisał Smith na swoim Instagramie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 28 = 37

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest pitpony.photography.