1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Akira Kurosawa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Akiry Kurosawy

Akira Kurosawa przyszedł na świat 23 marca 1910 roku w Tokio w Japonii. Znany i ceniony zarówno w kraju, jak i poza jego granicami reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Dzieciństwo i młodość

Jego ojciec, oficer wojskowy, był również dyrektorem gimnazjum. Miał szóstkę rodzeństwa.W dzieciństwie doświadczył dwóch traumatycznych wydarzeń. Pierwszym było trzęsienie ziemi w 1923 roku, kiedy zobaczył, jak wygląda śmierć, zniszczenie i strach. Dziesięć lat później jego starszy brat Heigo popełnił samobójstwo z powodu utraty pracy. Akira był bardzo zżyty z Heigo, tragedii rodzinnej dopełniła śmierć pozostałych braci (zmarli cztery miesiące później). 

Z kinem związał się na stałe w roku 1936, kiedy to zatrudnił się w wytwórni filmowej P.C.L. jako asystent reżysera Kajiro Yomamoto. Tam poznał tajniki produkcji filmowych, pracy reżysera i sztukę pisania scenariuszy.

Praca reżysera

W roli reżysera debiutował w 1943 roku filmem Saga o judo, był zarówno reżyserem, jak i autorem scenariusza. Jego najbardziej doceniane dziś filmy na ekrany trafiły w latach 50. i 60. XX wieku. Część filmów Kurosawy oparta jest na dziełach Shakesperae’a: Tron we krwi (Makbet), Zły śpi spokojnie (Hamlet), Ran (Król Lear), często sięgał również po europejskie i rosyjskie powieści.

W czasie wojny zaangażował się w produkcję filmów propagandowych. Po wstąpieniu do wytwórni Shintoho zyskał większą swobodę twórczą. Tam też poznał aktora Toshiro Mifune, z którym współpracował prawie 15 lat oraz swojego asystenta, Ishiro Hondę.

W 1950 roku na ekrany trafił przełomowy w jego twórczości film Rashomon, dramat opowiadający historię napadniętego małżeństwa. Zdarzenie z filmu opowiedziane jest z perspektywy czterech osób: uczestników wydarzenia i jednego świadka. Film nagrodzony został Oscarem za najlepszy film obcojęzyczny, Złotym Lwem oraz sześcioma innymi nagrodami. W późniejszej pracy Kurosawa skoncentrował się na filmach historycznych oraz adaptacjach klasyków literackich. Na planie filmowym słynął jako tyran i perfekcjonista, który kilkanaście razy powtarza jedno ujęcie, aby osiągnąć zamierzony ideał. Wśród najbardziej znanych filmów Japończyka należy wymienić: Siedmiu samurajów (1954 r.), Ukrytą fortecę (1958 r.) – która stała się inspiracją dla George’a Lucasa do powstania Gwiezdnych wojenRudobrody (ostatni film, w którym wystąpił Toshirō Mifune). 

W roku 1970 ukazał się pierwszy film Kurosawy w kolorze Dodes'ka-den, opisujący życie w slumsach Tokio. Chłodne przyjęcie, klęska finansowa i liczna krytyka filmu doprowadziły Japończyka do próby samobójczej. Dopiero realizacja kolejnego filmu, tym razem radziecko-amerykańskiego Dersu Uzała (1975 r.) pomogła wrócić mu na szczyt. Film otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Z kolei Sobowtór (1980 r.) nagrodzony został Złotą Palmą w Cannes. Pasmo sukcesów przypieczętował Oscar za całokształt twórczości (1990 r.).

Życie prywatne

Jego małżeństwo z Yôko Yaguchi trwało 40 lat, zakończyła je śmierć małżonki (1945-1985). Mieli dwójkę dzieci: syna Hisao (urodzony 20.12.1945) i córkę Kazuko (urodzona 29.04.1954).

Śmierć

Zmarł w wieku 88 lat 6 września 1998 roku w Tokio. Jego śmierć spowodowana była udarem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest 映画の友 (Eiga no tomo).