1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bolesław Leśmian życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Bolesława Leśmiana

Bolesław Leśmian to polski poeta, pisarz i krytyk literacki. Urodził się prawdopodobnie 22 stycznia 1877 roku w Warszawie. Zmarł 5 listopada 1937 roku. Autor wierszy, ballad, baśni oraz erotyków. Zapoczątkował nową grupę neologizmów tzw. leśmianizmów. Członek Polskiej Akademii Literatury.

Lata młodości

Bolesław Leśmian pochodził z inteligenckiej żydowskiej rodziny. Lata młodości spędził w Kijowe, gdzie uczęszczał do gimnazjum filozoficznego. Następnie rozpoczął studia prawnicze na  Uniwersytecie Świętego Włodzimierza. W 1901 roku przeniósł się do Warszawy. Rozpoczął podróżowanie po Europie – odwiedził Niemcy i Francję.

Związki

Pierwszą wybranką serca Leśmiana była malarka Celina Sunderland. Następnie pisarz zakochał się w koleżance Celiny – Zofii Chylińskiej, która została jego żoną. Małżeństwo miało 2 córki – Marię Ludwikę Emmę (Lusię) oraz Wandę Irenę Zofię (Dunię). Chodzą plotki, że Leśmian będąc z Zofią, wciąż miał romans z Celiną. W późniejszym okresie ukochaną pisarza była lekarka Teodora Jadwiga Lebenthal. To właśnie z myślą o niej napisał cykl erotyków W malinowym chruśniaku.

Pobyt w Polsce

Po powrocie z Francji zamieszkał w Warszawie. Tu związany był z „Chimerą” oraz z Teatrem Artystycznym. Po I wojnie światowej mieszkał w Hrubieszowie, gdzie był notariuszem. Następnie przeniósł się do Zamościa. Pod koniec życia powrócił z rodziną do Warszawy.

Twórczość

Bolesław Leśmian debiut literacki miał w 1895 roku w „Wędrowcu”. W 1912 roku wydał tomik poezji Sad rozstajny. Rok później ukazały się baśnie Klechdy sezamowe i Przygody Sindbada Żeglarza. Spod pióra poety wyszły również Opowieści nadzwyczajne, Napój cienisty, a także tomy wierszy Łąka i pośmiertnie wydana Dziejba leśna. Twórczość Leśmiana początkowo nie była doceniana. Była lekceważona i nierozumiana przez jej oryginalność. Dopiero z czasem Bolesław Leśmian stał się najwybitniejszym poetą swojej epoki. Wiersze Leśmiana są melodyjne, zawierają wiele neologizmów, archaizmów i symboli. Cykl jego erotyków charakteryzuje się egzystencjalizmem oraz zawiera elementy filozofii Henriego Bergsona.

Śmierć

Bolesław Leśmian zmarł 5 listopada 1937 roku w Warszawie. Ciało jego spoczęło na Cmentarzu Powązkowskim. W 2017 roku z okazji 140 urodzin poety w Zamościu ogłoszono „Rok Bolesława Leśmiana”.

Wybrane dzieła

  • Sad rozstajny (1912)
  • Klechdy sezamowe (1913)
  • Przygody Sindbada Żeglarza (1913)
  • Łąka (1920)
  • Napój cienisty (1936)
  • Dziejba leśna (1938)
  • Klechdy polskie (1956)
  • Poezje wybrane (1974)
  • Poezje zebrane (1993, 1995, 2000)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − = 45

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pl.m.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons.