1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Marcin Prokop życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Marcina Prokopa

Marcin Prokop jest polskim dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Urodził się 4 lipca 1977 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie, na kierunku finanse i bankowość.

Prasa

Mimo ukończenia studiów o innym charakterze, Marcin od zawsze interesował się dziennikarstwem i to właśnie z tą branżą postanowił związać swoją przyszłość zawodową. Jego przygoda rozpoczęła się w 1997 roku od pisania artykułów w prasie. Pisał do takich magazynów jak: „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Wprost” czy „Glamour”. W 1998 roku został szefem promocji w wydawnictwie Machina Press, a w latach 2000–2002 był w nim redaktorem. W 2002 roku pełnił funkcję dyrektora generalnego. W kolejnych latach (2004–2007) pracował jako redaktor naczelny w miesięczniku „Film”, a w latach 2012–2013 w tygodniku „Przekrój”.

Telewizja

W 2001 roku postanowił spróbować swoich sił przed kamerami, debiutując jako prezenter telewizyjny w programach Polska lista i Select w MTV Polska. W latach 2003–2004 był gospodarzem i współautorem programu MTV Classic Pełna kultura. W 2004 roku przeszedł do Telewizji Polskiej, gdzie prowadził programy: Prokop i panny, Młode Wilki, Podróże z żartem oraz Pytanie na śniadanie w duecie z Dorotą Wellman. W 2007 roku uwielbiany przez widzów duet przeszedł do stacji TVN, gdzie do dziś współprowadzą program śniadaniowy Dzień dobry TVN. W 2008 roku został współprowadzącym programu rozrywkowego Mam Talent, w którym występował wraz z Szymonem Hołownią do 2019 roku. W międzyczasie prowadził program Clever – widzisz i wiesz, teleturniej Milion w minutę i Mamy cię!. Był także prowadzącym programy w TVN Turbo MotoszołTurbo ring oraz Automaniak. Od 2020 roku prowadzi program Lego Masters w stacji TVN. Marcin od wielu lat pozostaje jednym z najbardziej popularnych i najbardziej lubianych dziennikarzy telewizyjnych. Fani cenią go za szczerość, otwartość i niebanalne poczucie humoru.

Radio

Z radiem związany jest od 2009 roku. Jako prezenter radiowy pracował w stacjach Radio Zet, gdzie prowadził audycję Duży wywiad oraz Radio Zet Złote Przeboje, gdzie od 2016 roku prowadzi audycję Siła wyższa.

Książki

Prokop napisał w swojej karierze kilka książek. W 2011 roku wraz z Szymonem Hołownią wydali książkę zatytułowaną Bóg, kasa i rock’n’roll zawierającą zapisy ich rozmów i dyskusji na tematy związane z kulturą i religią. Dwa lata później wspólnie napisali drugą książkę pt. Wszystko w porządku. Układamy sobie życie. Prokop jest autorem książek dla dzieci: Jego wysokość Longin i Longin. Tu byłem.

Pozostałe przedsięwzięcia

Prokop aktywnie pracuje jako konferansjer podczas różnego rodzaju wydarzeń. Bierze też udział w kampaniach reklamowych. Spróbował swoich sił w aktorstwie na planach seriali: 39 i pół, Naznaczony i Na Wspólnej, gdzie grał samego siebie. W 2007 roku w serialu Niania wcielił się w postać komentatora sportowego.

Życie prywatne

Prokop niechętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego i rzadko o nim opowiada, skupiając się przede wszystkim na życiu zawodowym. Od lat związany jest z Marią Prażuch. Mają wspólnie córkę Zosię, która przyszła na świat w 2006 roku. W 2011 para wzięła ślub.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 − = 48

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Piotr Drabik