1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Dorota Wellman życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Doroty Wellman

Dorota Wellman jest polską prezenterką telewizyjną i dziennikarką. Urodziła się 2 marca 1961 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej i Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Działalność filmowa

Niewielu wie, że Wellman, zanim rozpoczęła swoją karierę dziennikarską, przez kilka lat pracowała w branży filmowej, gdzie współpracowała przy reżyserii filmów. Zadebiutowała w 1983 roku przy produkcji filmu Stan wewnętrzny. W następnych latach udzielała się przy takich produkcjach jak: Ostatni dzwonek, Stan strachu czy Schodami w górę, schodami w dół.

Kariera medialna

Karierę medialną Wellman rozpoczęła od pracy w stacji radiowej. Początkowo pracowała dla Radia Solidarność. Następnie była prezenterką i dyrektorem programowym w Radiu Eska. Prowadziła też audycje w Radiu Zet i w Tok FM. Pracę w telewizji rozpoczęła w Telewizji Polskiej. Współtworzyła takie programy jak Tylko w Jedynce czy Goniec. Równocześnie prowadziła talk-show Szpila w Polsacie. Ogromną popularność przyniósł jej program śniadaniowy Pytanie na śniadanie, który w latach 2002-2007 prowadziła w duecie z Marcinem Prokopem. Wspólnie prowadzili też program Podróże z żartem oraz cykl koncertów TVP2 i Radia Eska Hity Na Czasie. W 2007 roku uwielbiany przez widzów duet przeszedł do stacji TVN, gdzie do dziś współprowadzą program Dzień dobry TVN. W tym samym roku Wellman rozpoczęła pracę w TVN Style. W latach 2008-2009 została prowadzącą talk-show Ten jeden dzień, a następnie do 2010 roku prowadziła program literacki Czytam, bo lubię. W latach 2011-2015 była współprowadzącą programu Miasto kobiet. Dorota od wielu lat pozostaje jedną z najbardziej popularnych i najbardziej lubianych dziennikarek telewizyjnych.

Działalność pisarska

Prezenterka ma na swoim koncie także spory dorobek pisarski. W 2013 roku wraz z Agatą Młynarską Wellman napisła książkę pt. Kalendarzyk niemałżeński. Jest autorką książek: Siedem lat, która jest wywiadem rzeką z pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim, Arytmia uczuć, Jak nie mogę być modelką? oraz Jak zostać zwierzem telewizyjnym?. Ponadto pisała felietony do pism, takich jak: „Gala”, „VIVA! Kino” czy do „Magazynu Wprost dla Kobiet”. Pracowała również w redakcji magazynu „Viva!” oraz współpracowała z „Fashion Magazine” i „Existence”.

Życie prywatne

Dorota niechętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego i rzadko o nim opowiada., skupiając się przede wszystkim na życiu zawodowym. Gwiazda jest żoną fotografa, Krzysztofa Wellmana, którego poznała w 1988 roku na planie filmu Schodami w górę, schodami w dół. Para ma syna, Jakuba, który urodził się w 1994 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 71 = 77

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor: Ralf Lotys.