1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Łukasz Kubot życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Łukasz Kubot - życiorys i biografia

Łukasz Kubot to tenisista, specjalizujący się w grze deblowej. Zwycięzca dwóch turniejów wielkoszlemowych w deblu – Australian Open 2014 oraz Wimbledonu 2017. Reprezentant Polski w Pucharze Davisa. Urodzony 16 maja 1982 roku.

Początki Łukasza Kubota

Łukasz Kubot rozpoczął tenisową karierę w wieku 7 lat. Ojciec Kubota był piłkarzem i zachęcał syna do uprawiania tenisa i piłki nożnej jednocześnie. W wieku 16 lat Kubot postawił wyłącznie na tenisa ziemnego, co zaowocowało wygraną w międzynarodowych mistrzostwach Polski do lat 16. Niedługo potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie trenował w akademii Johna Newcombe’a. Po powrocie i serii turniejów w Azji, Kubot wystąpił w juniorskim Wimbledonie, gdzie dotarł do ćwierćfinału zarówno w singlu, jak i deblu.

Kariera singlowa

Zanim Kubot skupił się wyłącznie na deblu, osiągał pewne sukcesy w singlu. W 2009 roku zdołał dojść do finału turnieju rangi 250, Serbia Open, w którym uległ Novakovi Djokoviciowi, późniejszemu numerowi jeden. Co istotne, dzięki temu stał się pierwszym od 26 lat Polakiem, który doszedł do finału turnieju tak wysokiej rangi. W tym samym turnieju zagrał też w finale debla, który wygrał w parze z Oliverem Marachem.

Rok później ponownie dotarł do finału turnieju rangi 250, tym razem w brazylijskim Costa de Sauipe, jednak znowu uległ w finale.
Zdecydowanie największym osiągnięciem Kubota w jego występach singlowych, był ćwierćfinał Wimbledonu w 2013 roku. Co ciekawe, zmierzył się w nim z innym polskim tenisistą, Jerzym Janowiczem. Spotkanie zakończyło się porażką Kubota.

Kariera deblowa

Zdecydowanie lepiej Polak radzi sobie w grze podwójnej. 12 kwietnia 2009 roku, w parze z Oliverem Marachem zdobył swój pierwszy tytuł, wygrywając turniej w Casablance. Później zdobyli jeszcze trzy tytuły, w Belgradzie i Wiedniu. Z Marachem tworzył z powodzeniem parę przez dwa lata. W latach 2012-2016 Kubot nie miał stałego partnera deblowego. Mimo to,
w 2014 roku, w parze z Robertem Lindstedtem, zdobył swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy podczas Australian Open.

W 2016 roku Kubot rozpoczął współpracę z Brazylijczykiem, Marcelo Melo, z którym święcił triumfy przez najlepsze lata. Rok 2017 był najlepszym w ich karierze. Zdołali wygrać turnieje
w Miami, Madrycie, Halle oraz Paryżu. Przede wszystkim jednak zostali triumfatorami Wimbledonu, po niemal pięciogodzinnym pojedynku finałowym. Dzięki tym osiągnięciom Kubot wraz Melo zagrali w wieńczącym sezon turnieju ATP Finals w Londynie, w którym dotarli do finału. Ulegli w nim parze Henri Kontinen, John Peers.

Kolejne sezony, choć bardzo udane i obfitujące w triumfy, nie były aż tak spektakularne jak sezon 2017. W 2018 udało im się dotrzeć do finału wielkoszlemowego US Open, w którym ulegli amerykańskiej parze, Jack Sock i Mike Bryan.
Oprócz występów w singlu i deblu, Kubot okazyjnie grywa w mikście. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku stworzył parę z Igą Świątek. Para odpadła w ćwierćfinale.

Życie prywatne

Łukasz Kubot jest związany z Miss Polski z 2015 roku, Magdaleną Bieńkowską. Mają jedno dziecko. W 2017 roku był najlepiej zarabiającym deblistą na świecie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor smileimage9