1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Leszek Blanik życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Leszek Blanik - życiorys i biografia

Leszek Blanik to gimnastyk sportowy, dwukrotny mistrz olimpijski w gimnastyce, również były poseł na sejm RP. Urodzony 1 marca 1977 roku.

Kariera Leszka Blanika

Blanik styczność ze sportem miał już w dzieciństwie. Jego ojciec grał w piłkę nożną oraz uprawiał boks. Jego pierwszym trenerem był Alfred Kucharczyk, pod skrzydłami, którego trenował w klubie KG Radlin. Od 1998 roku trenował w MKS-AZS AWF Gdańsk, gdy rozpoczął studia na wydziale Wychowania Fizycznego.
Dwa lata później pojechał z reprezentacją Polski na Igrzyska Olimpijskie w Sydney i zdobył na nich brązowy medal. Wyczyn medalowy powtórzył osiem lat później w Pekinie, na których został mistrzem olimpijskim w kategorii skok. W między czasie zdobył także tytuł mistrza świata oraz Europy. Regularnie stawał na podium Pucharu Świata.
Poza osiągnięciami sportowymi Blanik zapisał się również w historii gimnastyki jako pierwszy Polak, którego nazwisko nosi gimnastyczny element. Skok-przerzut, podwójne salto w przód w pozycji łamanej – nazywa się teraz „blanik”. Oprócz nazwiska Polaka nosi też numer 332 (wpisane na listę Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej).
Jak sam wspominał w jednym z wywiadów, gimnastyka była dla niego narzędziem dla osiągnięcia celu, którym był medal olimpijski, a także odniesienie sukcesu sportowego.

Kariera polityczna

Po zakończonej karierze sportowej Leszek Blanik zdecydował się na działalność polityczną. W roku 2011 wystartował w wyborach parlamentarnych z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mandat uzyskał i sprawował funkcję posła przez jedną kadencję, do 2015 roku.
Dodatkowo udzielił poparcia Bronisławowi Komorowskiemu w wyborach prezydenckich w 2010 i 2015 roku. Aktualnie jest prezesem AZS AWFiS Gdańsk.

Tytuły i osiągnięcia

  • Złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, a także brązowy podczas Olimpiady w roku 2000;
  • Tytuł mistrza świata w roku 2007 oraz dwukrotne wicemistrzostwo w latach 2002, 2005;
  • Tytuł mistrza Europy w roku 2008, wicemistrzostwo w 1998 oraz brązowy medal w roku 2004;
  • Ośmiokrotne zwycięstwo w Pucharze Świata, w latach 1999, 2001, 2002, 2003, 2004 (2x), 2005, 2007.

Życie prywatne

Leszek Blanik jest żonaty. Z żoną Magdą są rodzicami dwójki dzieci. Jest człowiekiem wierzącym. Często, jak mówi, przed startami odbywał rozmowy z Bogiem, a także Matką Boską.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

99 − 89 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Slawek, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic li