1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

George Patton życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym wojskowym?

George Patton -życiorys i biografia

George Patton to generał armii Stanów Zjednoczonych. Dowodził 7 armią na Morzu Śródziemnym oraz 3 armią we Francji i Niemczech w ramach inwazji na Normandię w 1944 roku.

Lata młodości George'a Pattona

George Patton pochodzi z rodziny o dużych tradycjach wojskowych. Jego przodkowie walczyli w wojnie secesyjnej. Od dziecka chciał zostać żołnierzem.
W 1909 roku ukończył West Point. Dodatkowo, w 1912 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, w których wystąpił w pięcioboju nowoczesnym.

Po przystąpieniu USA do I wojny światowej Patton wyjechał do Francji. Został tam awansowany do stopnia podpułkownika. Brał udział w bitwie pod St. Mihiel, gdzie dowodził atakiem czołgów. Dodatkowo, jako pierwszy amerykański oficer w historii. Podczas bitwy został ranny.

Do Ameryki powrócił w 1919 roku i zaangażował się w działalność na rzecz rozwoju broni pancernej w armii USA. Głośno sprzeciwiał się oficjalnym stanowiskom wojska w tym temacie. W czerwcu 1923 roku ukończył Wyższą Szkołę Kawalerii, a rok później Szkołę Dowództwa
i Sztabu Generalnego. Od marca 1925 roku stacjonował na Hawajach. Dodatkowo już wtedy ostrzegał, że Pearl Harbor jest zagrożone atakiem powietrznym.
Przez kolejne lata stale angażował się w rozwój wojsk pancernych. Do 1939 roku znacznie przyczynił się do podniesienia poziomu wyszkolenia żołnierzy wojsk pancernych.

II wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej doszło formowania nowoczesnych jednostek pancernych, których dowódcą, po wcześniejszym mianowaniu go na generała brygady, został Patton.
Był jednym z planujących operację „Torch”, czyli kampanii północnoafrykańskiej. Patton pozostał w Afryce aż do zakończenia działań i pokonania Niemców.

10 lipca 1943 roku doszło do operacji „Husky”, w ramach której, wojska amerykańskie, a także brytyjskie wylądowały na Sycylii. Generał Patton dowodził 7. armią amerykańską. Zdołał opanować cieśninę Messyńską.

W trakcie tej operacji miał miejsce incydent, który ukazał porywczą stronę generała. Podczas pobytu w jednym ze szpitali wojskowych spoliczkował żołnierza, który cierpiał na nerwicę okopową. W sprawie interweniował sam generał Eisenhower, który nakazał Pattonowi przeproszenie żołnierza. Patton został również odsunięty od dowodzenia 7. armią.

Przed rozpoczęciem inwazji w Normandii Patton został mianowany dowódcą Pierwszej Grupy Armii. Jednostka ta była fikcyjna i przygotowana w ramach planu „Fortitude”, która miała zmylić Niemców. Podczas lądowania w Normandii, Patton dowodził 3 armią amerykańską, wraz z którą wyzwolił tereny północnej Francji. Uczestniczył także w bitwie w Ardenach.
Po ofensywie w Ardenach skierował się ze swoimi jednostkami do Bastogne. Patton planował również wyzwolenie Pragi, jednak nie dostał na to zezwolenia dowództwa.

Patton po zakończeniu działań wojennych został gubernatorem wojskowym Bawarii.
Zmarł 21 grudnia 1945 roku w Heidelbergu. Przyczyną śmierci były obrażenia, których doznał w wypadku samochodowym.

Upamiętnienie

O postaci generała powstał film pt. Patton. Została w nim przedstawiona sylwetka Pattona, który wywołał mieszane uczucia historyków, co do sposobu przedstawienia generała. Ostatecznie film zyskał sporą popularność, a odtwórca głównej roli, George C. Scott, otrzymał Oscara. W 1986 roku powstała druga część filmu, pt. Ostatnie dni Pattona.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 40 = 43

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, domena publiczna