1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kuba Sienkiewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i kariera Kuby Sienkiewicza

Kuba Sienkiewicz jest polskim wokalistą i lekarzem. Urodził się 24 listopada 1961 roku w Warszawie.

Wykształcenie

W 1986 ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Następnie uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii.

Kariera muzyczna

Przygodę z muzyką zaczął jeszcze jako nastolatek, tworząc z kolegami różne zespoły. W 1977 roku wspólnie z Piotrem Łojkiem założył grupę SPIARDL, której nazwa była skrótem od Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych. W latach 80. nazwę zmieniono na Zuch Kozioł. Sienkiewicz był wtedy działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Rok po ukończeniu studiów medycznych założył kolejną formację muzyczną - Miasto - która przetrwała tylko dwa lata. W 1990 roku nastąpił przełom dla dobrze rokującego muzyka - założył wtedy zespół Elektryczne Gitary, wraz z którym zaczął odnosić pierwsze sukcesy na rynku muzycznym.

Piosenki grupy szybko zaczęła śpiewać cała Polska, głównie za sprawą wykorzystania ich w popularnych produkcjach filmowych. Piosenki Sienkiewicza możemy usłyszeć w Kilerze, Karierze Nikosia Dyzmy oraz A ty co, Chłopaki nie płaczą i Poranku kojota. W dwóch ostatnich muzyk nawet pojawił się przed kamerą w epizodycznych rolach.

Najsłynniejsze Elektrycznych Gitar to: Przewróciło się, Żądze, Koniec, Dzieci wybiegłyCyrkNie wiem co to senKiler oraz Co ty tutaj robisz.

W 1994 roku została wydana książka Jestem z drowy, która składa się z tekstów piosenek zespołu Elektryczne Gitary, wywiadów jego lidera oraz komentarzy muzyka.

Elektryczne gitary grają do dzisiaj i mają już na swoim koncie ponad milion sprzedanych płyt. Ich dorobek liczy 10 płyt studyjnych, a ostatnia z nich pochodzi z 2020 roku. Sam Sienkiewicz wydawał też 8 płyt solowych.

Lekarz neurolog

Od ukończenia studiów Sienkiewicz praktykuje jako czynny neurolog. Artysta specjalizuje się w chorobie Parkinsona. Obecnie pracuje jako adiunkt w Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Napisał książkę zatytułowaną Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona.

Życie prywatne

Piosenkarz jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Przez lata Kuba starał się utrzymywać swoją rodzinę z dala od blasku fleszy i zainteresowania mediów. Tylko częściowo się to udało, ponieważ dwoje jego dzieci, Kasia i Jacek, związane jest ze światem show-biznesu za sprawą zespołu Kwiat Jabłoni, w jakim działają. Sławną członkinią rodziny Sienkiewiczów jest też ciotka artysty - aktorka Krystyna Sienkiewicz.

W 2015 roku muzyk wydał autobiografię zatytułowaną Kubatura, czyli elektryczne wagary, w której przyznał, że przez wiele lat był uzależniony od alkoholu i narkotyków.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Silar