1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krzysztof Zalewski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Krzysztofa Zalewskiego

Krzysztof Zalewski, właściwie Krzysztof Zalewski-Brejdygant, to polski wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów i aktor. Urodził się 24 sierpnia 1984 w Lublinie.

Młodość

Krzysztof wychował się tylko pod opieką matki. Jest synem aktora, reżysera i scenarzysty, Stanisława Brejdyganta, o swoim ojcu dowiedział się jednak dopiero, gdy był nastolatkiem, a jego mama poważnie zachorowała. Niedługo potem poznał swojego przyrodniego brata, Igora Brejdyganta, scenarzystę, reżysera i pisarza.

Muzyka od dziecka była pasją Krzysztofa. Zalewski jest absolwentem podstawowej szkoły muzycznej w klasie fortepianu i perkusji. W dzieciństwie uczył się gry na gitarze, a w liceum zaczął śpiewać. Przez kilka lat grał w lokalnym zespole o nazwie Loch Ness.

Początki kariery

Pierwszym krokiem, jaki zrobił młody rockman, by zaistnieć na rynku muzycznym było wzięcie udziału w przesłuchaniach do programu Idol w 2002 roku. Zalewski przeszedł przez wszystkie etapy, ostatecznie wygrywając całe talent show. Wygraną była możliwość podpisania kontraktu i wydanie płyty. Wokalista wydał swój debiutancki album, Pistolet i zaczął myśleć poważnie o karierze związanej z muzyką.

Po debiucie było o nim cicho, choć wcale nie zniknął z branży muzycznej. Przeprowadził się do Warszawy i zaczął prace nad różnymi projektami. W 2007 roku wyruszył w trasę w koncertową razem z zespołem Nie-bo. Dwukrotnie wystąpił w show telewizyjnym prowadzonym Janusza Józefowicza, pt. Przebojowa noc i Złota sobota. Natomiast w 2009 roku Zalewski współpracował z zespołem Hey, obsługując instrumenty klawiszowe podczas trasy koncertowej. Koncertował też z Moniką Brodką, zespołem Muchy i Japoto. Pisał teksty i komponował. Był też jednym z kompozytorów muzyki do filmu animowanego Jeż Jerzy w 2011 roku.

Kariera solowa

Po 9 latach od wydania debiutanckiego albumu, w 2013 roku, Zalewski nagrał autorską płytę Zelig. W tym samym roku dostał szansę zagrania solowego koncertu podczas festiwalu Męskie Granie w Chorzowie, a jego nagrania utworów Ósemko i Jaśniej znalazły się na albumie koncertowym Męskie Granie 2013. Pod koniec roku wokalista występował jako support przed koncertami zespołu Hey. W 2014 roku współpracował muzycznie z wieloma artystami, między innymi Natalią Przybysz czy Grubsonem.

W ramach projektu Męskie Granie Orkiestra 2015 współtworzył singiel promujący festiwal, Armaty, a rok później wydał kolejną solową płytę pt. Złoto. Album promował singiel Miłość miłość, którego teledyskiem był autentyczny zapis happeningu artystycznego z udziałem Natalii Przybysz.

Krzysztof stał się rozpoznawalny w całej Polsce, jego utwory zaczęły regularnie pojawiać się w rozgłośniach radiowych, a na jego koncertach zaczęły pojawiać się tłumy fanów.

W 2018 roku odbyła się premiera albumu Zalewski śpiewa Niemena. Płyta zawierała nowe aranżacje utworów Czesława Niemena i była prawdziwym hołdem dla twórczości i życia tego wielkiego artysty.

W tym samym roku Zalewski został mianowany dyrektorem artystycznym Męskiego Grania. Na potrzeby projektu skomponował muzykę i napisał tekst do singla promującego festiwal, pt. Początek, w którym zaśpiewali także Dawid Podsiadło i Kortez. Utwór natychmiast stał się hitem, a teledysk do niego obejrzała rekordowa liczba osób. Cały wysiłek Krzysztofa został wynagrodzony w postaci dwóch Fryderyków w 2018 roku – nagrody w kategoriach Nowe Wykonanie za album Zalewski śpiewa Niemena i Kompozytor Roku za utwór Początek. Dodatkowo teledysk do tej piosenki również został nagrodzony Fryderykiem.

W 2019 roku muzyk nagrał piosenkę pod tytułem Kurier, która promowała film sensacyjno-historyczny o tym samym tytule w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

Artysta w ciągu kilku ostatnich lat ciężko pracował na swój obecny status na polskim rynku muzycznym. Jest teraz bowiem jednym z najciekawszych i najbardziej uzdolnionych muzyków w branży. Stale się rozwija nagrywając, koncertując, komponując muzykę i tworząc teksty do nowych projektów. Krzysztof spróbował swoich sił również w aktorstwie, występując w filmie Historia Roja w tytułowej roli starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza.

Życie prywatne

Wokalista strzeże swojej prywatności i rzadko wypowiada się na temat życia osobistego. Wiadomo, że jest zaręczony z menadżerką Moniki Brodki, Olgą Tuszewską, a pod koniec 2018 roku urodził mu się syn. Na swoim Instagramie muzyk nie publikuje zdjęć swojej partnerki ani dziecka, bowiem stara się ich chronić przed medialnym szumem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 − = 71

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC-BY-SA-3.0.