1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kortez życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Korteza

Kortez, a właściwie Łukasz Federkiewicz, to polski wokalista, kompozytor i autor tekstów. Urodził się 24 czerwca 1989 roku w Krośnie.

Kariera

Ukończył szkołę muzyczną w Krośnie, gdzie uczył się grać na gitarze i puzonie. Jednak zanim zaczął karierę muzyczną podejmował się wielu zajęć, był między innymi drwalem, ochroniarzem w sklepie, a także pracował w przedszkolu. W 2012 roku wziął udział w przesłuchaniach do programu Must Be The Music, w którym nie udało mu się przebrnąć przez eliminacje. Dzięki udziałowi w programie został zauważony przez szefa wytwórni Jazzboy Records, co zaowocowało podpisaniem kontraktu płytowego w 2015 roku. Po raz pierwszy na żywo wystąpił w 2014 roku na Opole Songwriters Festival.

W 2015 roku wydał swój pierwszy minialbum Jazzboy Session, na którym znalazł się między innymi jego najpopularniejszy utwór pt. Zostań. Piosenka ta znalazła się na Liście Przebojów radiowej Trójki i przez długi czas utrzymywała się na jej szczycie. We wrześniu tego samego roku artysta wydał swoją pierwszą płytę studyjną Bumerang, dzięki której w 2016 roku otrzymał Fryderyka w kategorii Debiutant Roku. Dzięki popularności i liczbie sprzedanych egzemplarzy Bumerang szybko zyskał status podwójnej platynowej płyty.

Jesienią 2017 roku ukazała się druga płyta artysty Mój dom, która powtórzyła sukces debiutanckiego albumu. Płyta została bowiem nagrodzona Fryderykiem, a jej sprzedaż zapewniła status podwójnej platynowej.

Piosenkarz często współpracuje ze znanymi artystami, jednak największą popularność zyskał singiel nagrany wspólnie z Krzysztofem Zalewskim i Dawidem Podsiadło, promujący festiwal Męskie Granie. Muzyk występował też na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Open’er Festival czy Off w Katowicach, a nawet na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Artysta czuje się dobrze zarówno na kameralnych koncertach, jak i dużych festiwalach muzycznych. W 2018 roku wydał minialbum pt. Mini Dom.

Życie prywatne

Jest jednym z tych artystów, którzy chronią swej prywatności i rzadko komentują swoje życie osobiste. W 2012 roku urodził się jego syn, któremu zadedykował utwór Joe na swoim pierwszym minialbumie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 62 = 66

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Fryta 73. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC 2.0.