codziennie nowe aktualizacje
Krzysztof Komeda życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Krzysztofa Komedy
Polski jazzman, kompozytor oraz twórca muzyki filmowej. Jeden z pionierów polskiego jazzu. Założyciel słynnego „Sekstetu Komedy”. Ukończył medycynę. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Krzysztof Trzciński.
Młodość i kariera
Krzysztof Komeda Trzciński urodził się w Poznaniu 27 kwietnia, 1931 roku.
Od najmłodszych lat pobiera nauki gry na fortepianie, lecz dalszą edukacją muzyczną przerywa wybuch II wojny światowej, w wyniku czego rodzina Trzcińskich przenosi się do Częstochowy, gdzie dzięki staraniom matki może dalej grać. Zaangażowana przez matkę nauczycielka wprowadza młodego Krzysztofa w muzykę klasyczną i twórczość Bacha, Mozarta i Beethovena. Po wojnie wrócili do Poznania, gdzie Krzysztof kontynuuje edukację muzyczną.
Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Poznaniu na Akademii Medycznej. Komedę bardziej jednak interesowała muzyka, początkowo głównie taneczna, później jednak zainteresowania poszły w kierunku jazzu. Coraz częściej uczestniczył w jam session, nawiązując znajomości z polskimi jazzmanami – Jerzym Matuszkiewiczem, Janem Zelberem, Jerzym Milianem, Witoldem Kujawskim, czy Janem „Ptaszynem” Wróblewskim.
Pseudonim Komeda został przez Krzysztofa wymyślony około roku 1956, kiedy to wraz ze swoim zespołem przygotowywali się do I jazzowego festiwalu w Sopocie. Miał tam wystąpić wraz ze stworzonym przez siebie zespołem o nazwie „sekstet Komedy”. Grupa była prekursorem nowoczesnego jazzu w Polsce, grając jak na tamte czasy muzykę innowacyjną i nieznaną przeciętnemu odbiorcy. Jak sam opisywał tworzoną przez zespół muzykę: Nasz zespół uprawia wyłącznie jazz nowoczesny. (…)Jesteśmy pierwszym tego typu zespołem w Polsce. Uprawiamy muzykę dość eksperymentalną, którą trzeba umieć słuchać.
Po jazzie przyszedł w życiu Komedy czas na pisanie muzyki filmowej. Po 1958 roku z powodzeniem stworzył utwory do filmów Polańskiego: „Nóż w wodzie”, „Niewinni czarodzieje”, „Mój tato” oraz „Do widzenia, do jutra”. W roku 1960 wyjechał do Skandynawii, gdzie bardzo intensywnie pracował nad tworzeniem muzyki. Doszło również do szeregu występów przed najpopularniejszymi postaciami ze świata jazzu.
Od 1968 roku z kolei Komeda mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Wraz z Romanem Polańskim tworzył muzykę do filmu „Dziecko Rosemary”.
Krzysztof Komeda przyjaźnił się z pisarzem – Markiem Hłasko. Gdy wracał z nim do domu, został przez niego nieumyślnie popchnięty, co spowodowało krwiaka mózgu u Krzysztofa Komedy. Jego stan zdrowia pogarszał się, co spowodowało powrót do Warszawy, w której Komeda zmarł 23 kwietnia 1969 roku.
Rodzina
Krzysztof Komeda pochodził z zamożnej rodziny, ojciec Mieczysław był urzędnikiem w Banku Polskim. Matka Zenobia prowadziła sklep z włóczkami. Krzysztof miał młodszą siostrę Irenę.
Ożenił się z Zofią Tittenbrun, która zmarła w 2009 roku.
Upamiętnienie
- Od 1987 r. Fundacja Kultury Polskiej przyznaje nagrodę im. Krzysztofa Komedy dla młodych muzyków jazzowych;
- W 2010 roku w Poznaniu odsłonięto pomnik Krzysztofa Komedy;
- Od 2012 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbywa się Festiwal Filmowy jego imienia.
Dyskografia
- Crazy girl (1962, Polskie nagrania „Muza”)
- Etiudy Baletowe (1963, Metronome)
- Jazz Jamboree'64 vol. 2 (1964, Muza)
- Astigmatic (1966, Muza)
- Le Depart (1966, Philips)
- Meine Süsse Europaische Heimat (1966, Electrola/Columbia)
- Cul-De-Sac (1966, Polydor)
- Rosemary’s Baby (1968, Paramount)
- The Riot (1968)
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor SevenNationSa67, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Bardzo ładnie napisana notka biograficzna jednego z największych polskich kompozytorów. Rzetelna i uwzględniająca najważniejsze informacje z życia Krzysztofa Komedy. Oby więcej takich!
Znamienita postać, znakomity warsztat pisarski. Dziękuję!