codziennie nowe aktualizacje
Malala Yousafzai życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Malali Yousafzai
Malala Yousafzai jest pakistańską działaczką społeczną, aktywistką i najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Urodziła się 12 lipca 1997 roku w Mingorze w Pakistanie.
Dzieciństwo
Malala urodziła się w rodzinie niższej klasy średniej. Jako dziecko mieszkała w dolinie Swat, gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali edukacji dziewcząt. Jednak rodzice Malali wychowywali swoje dzieci w duchu równości i w domu dziewczynka zawsze była traktowana tak samo, jak jej młodsi bracia. Ojciec zaszczepił w niej zamiłowanie do nauki i ciekawość świata, marzył bowiem, by wszystkie jego dzieci zdobyły wykształcenie.
Początki działalności
W wieku 11 lat Malala zaczęła, pod pseudonimem Gul Makai, prowadzić bloga, w którym opisywała, jak wygląda jej życie pod rządami talibów oraz reżim i przemoc, jakie wprowadzili. Dziewczynka otwarcie wyrażała swoją opinię na temat konieczności przywrócenia kobietom i dziewczynkom prawa do edukacji, wolności i możliwości decydowania o własnym losie. Jej blog szybko zaczął zdobywać popularność, a sama autorka stała się bohaterką kilku filmów dokumentalnych zagranicą. Mówiła w nich o prześladowaniach i strachu, w jakim żyją dziewczyny w Pakistanie. Wypowiadała się też o braku możliwości decydowania o własnym życiu i o własnym pragnieniu zostania lekarzem.
Niedługo później została poproszona o wygłoszenie przemowy podczas gali oświatowej. Wtedy po raz pierwszy na żywo opowiedziała o reżimie talibów. W tym samym roku nagrodzono ją nagrodą National Peace Prize. Odwaga Malali, by mówić głośno o problemach, jakie dotykają kobiety w jej kraj sprawiła, że nastolatka stała się rozpoznawalna na całym świecie.
Zamach na życie
Malala Yousafzai stała się symbolem walki o prawa kobiet, gdy w październiku 2012 roku w drodze do szkoły zaatakowali ją talibowie. Po ataku przedstawiciele ugrupowania oświadczyli, że była to kara za jej prozachodnie poglądy i promowanie zachodniej kultury. Dziewczynę postrzelono w głowę oraz szyję i pozostawiono na pewną śmierć. Malala przeżyła, pomimo że była w stanie krytycznym, który nie dawał pozytywnych rokowań. Jednak po wielu operacjach, rekonstrukcji twarzy i długotrwałej rehabilitacji dziewczyna wróciła do normalnego funkcjonowania. Po zamachu wraz z całą rodziną przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Słyszy jedynie dzięki implantowi w bębenku usznym.
Symbol walki o prawa kobiet
Jednak zamach wcale nie zniechęcił Malali do aktywnej działalności społecznej. Wręcz przeciwnie – wraz ze swoim ojcem założyła Fundację Malala, a za swoją działalność została nominowana do wielu nagród. W 2014 roku została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Trzy lata później rozpoczęła studia na Oksfordzie, nadal pracując dla fundacji. Wciąż walczy o dostęp do powszechnej edukacji, promuje programy oświatowe i wspiera akcje na rzecz walki z analfabetyzmem. W 2017 roku napisała książkę dla dzieci Malala i jej czarodziejski ołówek, która opowiada historię jej życia.
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest DFID - UK Department for International Development. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC 2.0.
Dzięki. Ratujecie mnie.
sigma