1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Monika Olejnik życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Moniki Olejnik

Monika Olejnik, a właściwie Monika Wasowska, jest polską dziennikarką. Urodziła się 11 lipca 1956 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Studiowała zootechnikę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz ukończyła dziennikarskie studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim.

Kariera

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła od pracy radiowej. Zadebiutowała na antenie programu 3. Polskiego Radia w 1982 roku i pracowała tam aż do roku 2000. Największy rozgłos i uznanie przyniosły jej wywiady z osobami związanymi ze światem polityki, co świadczyło o tym, że w właśnie w tym kierunku dziennikarka chce prowadzić swoją karierę.

W drugiej połowie lat 80. prowadziła audycje Salon polityczny TrójkiNie tylko dla orłów. Była jedną z pierwszych dziennikarzy obecnych na miejscu katastrofy lotniczej w lesie Kabackim w 1987 roku.

Po zakończeniu współpracy z Polskim Radiem przeniosła się do Radia Zet, gdzie przeprowadzała rozmowy z politykami w audycjach: Gość Radia Zet i Siódmy dzień tygodnia.

W międzyczasie dziennikarka zaczęła pracę przed kamerami i zaczęła pracę dla telewizji. Karierę telewizyjną rozpoczęła w TVN-ie, gdzie prowadziła program Kropka nad i. W latach 2004-2006 była gospodynią programu publicystycznego Prosto w oczy w TVP1. W 2006 roku wróciła do TVN-u, ponownie zajmując się programem publicystycznym Kropka nad i tym razem emitowanym na kanale TVN 24. Program prowadzi do dziś, budząc respekt wśród swoich rozmówców dzięki swojej bezkompromisowości, inteligencji, profesjonalizmowi i świetnemu przygotowaniu do omawianych tematów.

Monika współpracuje również z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pisze felietony na aktualne tematy polityczne. W 2007 roku opublikowała książkę Dwie na jednego, w której znalazło się 25 wywiadów stworzonych wraz z Agnieszką Kubik w ramach cyklu publikowanego w „Wyborczej”.

Olejnik za swoją pracę może pochwalić się wieloma zaszczytnymi odznaczeniami i wyróżnieniami. W 2000 roku została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiada również statuetki Wiktora oraz SuperWiktora, nagrody Grand Press i Telekamery. W latach 2007, 2008 i 2009 znajdowała się w ścisłej czołówce rankingu „Najbardziej wpływowych kobiet pracujących w mediach” według miesięcznika „Forbes”. 

Życie prywatne

Olejnik była żoną polskiego dziennikarza muzycznego, satyryka i aktora Grzegorza Wasowskiego, z którym ma syna Jerzego. Dziennikarka w 2015 roku została babcią. Obecnym partnerem Moniki jest dziennikarz sportowy Tomasz Ziółkowski, z którym jest związana od 1996 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + = 13

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ja Fryta