1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Abelard Giza życiorys

Życiorys i biografia Abelarda Gizy

Abelard Giza jest polskim komikiem i stand-uperem. Urodził się 15 września 1980 roku w Gdańsku.

Wykształcenie

Ukończył politologię na Uniwersytecie Gdańskim.

Kariera

Karierę satyryka rozpoczął w 1999 roku w założonym przez siebie Kabarecie Limo. Formacja działała przez 15 lat, a przez ten czas odniosła wiele sukcesów na polskiej scenie kabaretowej i była jedną z czołowych grup w tej branży. Kabaret trzykrotnie zwyciężył na ogólnopolskim festiwalu grup kabaretowych PaKA. W latach 2007-2015 Giza działał w Grupie Impact, a w przeszłości był również związany z grupą teatralną Muflasz oraz teatrem Wybrzeża w Gdańsku.

Po rozwiązaniu kabaretu Limo Giza postawił na karierę solową, występując jako stand up'er z autorskimi programami: Proteus Vulgaris, Ludzie, trzymajcie kapelusze, Numer 3 i Piniata. Bilety na jego występy wyprzedają się w błyskawicznym tempie, a opublikowane nagrania biją na YouTube oglądalności. Giza jest jednym z najbardziej cenionych komików i satyryków w naszym kraju. W swoich programach często nawiązuje do bieżącej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce, a także sięga po wątki autobiograficzne. Nie boi się też poruszać tematów tabu.

Film i scenariusz

Abelard znany jest ze swojego talentu do pisania błyskotliwych i chwytliwych tekstów. W ciągu swojej kariery napisał wiele tekstów satyrycznych, które ukazywały się między innymi na łamach magazynu „Chichot”. Razem z Grupą Impact, która powstała w 2007 roku zaczął działać na rynku filmowym. Formacja odpowiada, między innymi, za powstanie filmów Swing oraz Na stepie szerokim. Za ten drugi obraz Giza otrzymał wyróżnienie Festiwalu Filmowego w Gdyni. W swoim dorobku ma również wiele krótkometrażowych filmów i reklam. Za scenariusz do filmu Towar został otrzymał nagrodę OFFskara.

W roku 2018 komik wydał książkę Łapy precz od żartów, którą napisał wraz z Jackiem Stramikem.

Życie prywatne

Żoną komika jest fotografka Darii Zarówna-Gizy. Para ma wspólnie dwie córki – Mię i Idę.

Dziadek Abelarda, Hugon Lasecki, jest znanym polskim malarzem. Stand up'er jest też starszym bratem malarza Huga Gizy.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ralf Lotys (Sicherlich)