1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Karol Okrasa życiorys

Życiorys i biografia Karola Okrasy

Karol Okrasa jest polskim kucharzem i prezenterem telewizyjnym. Urodził się 20 maja 1978 roku w Białej Podlaskiej.

Wykształcenie

Ukończył Wydział Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kariera

Po ukończeniu szkoły zdobywał doświadczenie w warszawskim Hotelu Jan III Sobieski. Następnie przez kilkanaście lat pracował w kuchni Hotelu Bristol, gdzie po kilku latach pracy objął stanowisko szefa kuchni. Pracę w tej placówce zakończył w 2008 roku. W międzyczasie został laureatem prestiżowej nagrody Oskar Kulinarny w kategorii Osobowość Kulinarna oraz wygrał casting na prowadzącego program kulinarny w Telewizji Polskiej - tym sposobem zadebiutował przed kamerą, prowadząc autorski program Kuchnia z Okrasą. Kolejną odsłoną jego gastronomicznych podróży na ekranach telewizorów był program Smaki czasu z Karolem Okrasą. Od października 2012 prowadzi program Okrasa łamie przepisy, którym prezentuje przepisy i wprowadza widzów w historię polskiej kuchni.

W 2008 roku Okrasie przyznano nagrodę Chef de L'Avenir, która jest przyznawana przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną dla najbardziej uzdolnionych młodych szefów kuchni. W 2012 roku kucharz wziął udział w kampanii promującej sieć sklepów Lidl zatytułowanej Pascal kontra Okrasa, w której występował z Pascalem Brodnickim do roku 2015. Później jego partnerką w reklamach tej sieci została Dorota Wellman, a do 2018 w ramach kolejnej kampanii konkurował z Darią Ładochą w reklamie zatytułowanej Tradycyjnie czy nowocześnie.

Obecnie Okrasa poza pracą na planie swojego programu spełnia się w kuchni hotelu Inter Continental w Warszawie. Prowadzi też autorską kuchnię w restauracji Platter, wyróżnioną trzema sztućcami Michelina.

Karol Okrasa jest jednym z najzdolniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich szefów kuchni.

Życie prywatne

W 2005 roku ożenił się z Moniką. Para ma wspólnie córkę Lenę, która przyszła na świat trzy lata po ślubie pary. Okrasowie wiodą spokojne życie z dala od blasku fleszy i świata show biznesu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

86 − = 82

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sławek