1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Karl Geiger życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Karla Geigera

Niemiecki skoczek narciarski, kilkukrotny medalista Mistrzostw Świata, aktualny wicemistrz w świata w skokach i mistrz Świata w Lotach. Srebrny medalista olimpijski z 2018 r. w zawodach drużynowych.

Pochodzenie

Urodził się 11 lutego 1993 r. w niemieckim Oberstdorfie. Swoją przygodę z nartami zaczynał od kombinacji norweskiej, jednak dopiero w samych skokach narciarskich znalazł „to coś”. Ze względu na miejsce swojego pochodzenia i bliskość skoczni, na której co roku odbywają się zawody Pucharu Świata, już jako chłopiec przychodził kibicować (w tym swojemu rodakowi Martinowi Schmittowi).  

Kariera juniorska

Od początku kariery sportowej jest zawodnikiem lokalnego klubu SC 1906 Oberstdorf. Pierwszy większy sukces osiągnął mając 12 lat, kiedy zajął trzecie miejsce na nieoficjalnych mistrzostwach świata dzieci w Garmisch-Partenkirchen. Kolejne lata nie przynosiły większych sukcesów, skoczek rzadko występował na imprezach dziecięcych i młodzieżowych.

Swój debiut w zawodach należących do klasyfikacji FIS Cup zaliczył pięć lat później. W konkursie rozgrywanym w styczniu 2010 r. w Lauschy zdobył swoje pierwsze punkty.

Mając 20 lat wystąpił na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym.  Indywidualnie zajął siódme miejsce, z kolei razem z drużyną stanął na najniższym stopniu podium i zgarnął brązowy medal.

Puchar Kontynentalny i Letnie Grand Prix

Geiger swój pierwszy start w Pucharze Kontynentalnym zaliczył pod koniec sezonu 2011/2012 w fińskim Kuopio, gdzie zajął 14 miejsce. W następnym sezonie dwukrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce zawodników jednak ze względu na małą ilość startów (zaczął wtedy regularnie występować w zawodach Pucharu Świata) zakończył go dopiero na 60 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Forma niemieckiego skoczka rosła z każdym sezonem, zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Zaliczył również swoje pierwsze wygrane w Letnim Grand Prix i w Pucharze Kontynentalnym. W 2014 r. ukończył klasyfikację generalną PK na piątym miejscu. Dwa lata później, w swoim ostatnim sezonie w tym formacie rywalizacji zajął w klasyfikacji generalnej najlepsze, trzecie miejsce.

W cyklu Letniego Grand Prix, Karl Geiger stanął na podium łącznie 7 razy, w tym trzykrotnie na jego najwyższym stopniu.

Puchar Świata

Geiger swoje pierwsze starty w Pucharze Świata zaliczył już jako młody, niespełna 20 letni zawodnik, jednak swoje pierwsze podium zdobył dopiero kilka lat później – 21 lutego 2016 r. w Lahti, gdzie zajął dość niespodziewanie drugie miejsce. W nastepnym sezonie regularnie zdobywał punkty w rywalizacji Pucharowej i wystąpił we wszystkich konkursach (ostatecznie zajął 18 miejsce w klasyfikacji generalnej).

Mimo, że Geiger nie był traktowany jako lider niemieckiej drużyny (jak sam o sobie mówił, „nigdy nie był wielkim talentem”), to ciężka systematyczna praca pozwoliła mu stopniowo wspinać się na coraz wyższy poziom. Przełomowy okazał się być sezon 2018/2019, kiedy skoczek wygrał swój pierwszy konkurs (15 grudnia w szwajcarskim Engelbergu) i przez niemal połowę jego kończył zawody w najlepszej dziesiątce zawodników. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zajął 10 miejsce, a w sezonie 2019/2020 został wiceliderem.

Karl Geiger łącznie na podium zawodów Pucharu Świata stawał (stan na 06.03.2021 r.) 19 razy: siedmiokrotnie był pierwszy, osiem razy drugi i czterokrotnie zajmował najniższy stopień podium.

Znakomita forma Niemca była też widoczna w trakcie ostatnich dwóch edycji Turnieju Czterech Skoczni. W 2020 r. był trzeci, a rok później drugi (wcześniej zajmował miejsca w drugiej dziesiątce).

Igrzyska Olimpijskie

W trakcie swojej kariery wystąpił do tej pory na jednych Igrzyskach Olimpijskich – w Pjongczang w 2018 r. W konkursach indywidualnych zajął 10 i 7 miejsce (odpowiednio normalna i duża skocznia). Jednak prawdziwy (i pierwszy tak duży sukces) przyszedł w trakcie rywalizacji drużynowej. Wraz z Stephanem Leyhe, Richardem Freitagiem i Andreasem Wellingerem zajął drugie miejsce i zdobył srebrny medal olimpijski.

Mistrzostwa Świata

Geiger jest wielokrotnym medalistą zawodów rangi mistrzowskiej zarówno w skokach jak i lotach. W 2019 r. w Seefeld na skoczni normalnej zdobył srebrny medal, a także dwa złota w rywalizacji drużynowej i mieszanej.

Dwa lata później w trakcie Mistrzostw Świata w skokach, rozgrywanych w jego rodzinnym Obersdorfie w rywalizacji indywidualnej zajął drugie miejsce (na skoczni normalnej, gdzie zwycięzcą został Piotr Żyła) oraz trzecie na skoczni dużej. W zawodach drużyn mieszanych, a także drużyny męskiej, reprezentacja Niemiec (do której należy Geiger) nie miała sobie równych i zdobyła złoto, broniąc poprzedniego tytułu.

W przeniesionych z powodu pandemii Mistrzostwach Świata w lotach, które odbyły się w grudniu 2020 r. stanął na najwyższym podium w rywalizacji indywidualnej oraz na drugim miejscu w konkursie drużynowym.

Życie prywatne i ciekawostki

Geiger nie stawia tylko na karierę sportową. W grudniu 2019 r. ukończył studia na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Kempten z dziedziny technologii energetycznych i środowiskowych. Hobbistycznie zajmuje się również paralotniarstwem.

We wrześniu 2020 r. ożenił się ze swoja wieloletnią partnerką Franziską, która w grudniu tego samego roku urodziła ich pierwsze dziecko, córkę Luisę. Co ciekawe, stało się to w tym samym tygodniu, w którym niemiecki skoczek zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w lotach.

Jego koledzy z drużyny (w tym współlokator ze zgrupowań, Markus Eisenbichler) określają Karla jako spokojnego człowieka, któreg niełatwo wyprowadzić z równowagi.

Jego rekord życiowy w odległości skoku wynosi 243,5 m uzyskany w Planicy, w 2017 r.

Ma 183 cm, waży ok. 64 kg.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 5

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia Ailura