1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Walt Disney życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym przedsiębiorcą?

Życiorys i biografia Walta Disneya

Walt Disney był amerykańskim przedsiębiorcą, producentem filmowym, wizjonerem i filantropem. Urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago, a zmarł 15 grudnia 1966 roku w Los Angeles.

Młodość

W 1906 roku wraz z rodziną przeniósł się na farmę w stanie Missouri, a następnie do Kansas City. Tam dorastał i chodził do szkoły artystycznej. Rzucił ją, by zostać kierowcą ambulansu podczas I wojny światowej. Stacjonował we Francji aż do 1919 roku, a następnie wrócił do Stanów Zjednoczonych.

Kariera

Rysowaniem interesował się już w dzieciństwie. Następnie zapisał się na korespondencyjny kurs rysunku. Po powrocie z wojny poznał animatora Uba Inwerksa, z którym zrealizowali serię animowanych krótkometrażówek przedstawianych w sieci kin Newmana. W 1923 roku wyjechali razem do Hollywood. Tam zaczęli pracę nad serią o Alicji. Ich prace finansował brat Walta, Roy, który stał się jego partnerem biznesowym. Tak powstaje Disney Brothers Studio, znane później jako The Walt Disney Company. Wkrótce powstała postać Myszki Mickey. W 1928 roku kultowa myszka pojawia się po raz pierwszy na ekranie. W 1932 roku Disney otrzymuje pierwszego Oscara za stworzenie Myszki Mickey, pod którą sam podkłada głos. Firma Disneya rośnie w siłę, a studio powiększa się. Powstają takie animacje takie jak Bambi, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, a także Fantazja, również nagrodzona Oscarem. Disney jako pierwszy stworzył film animowany w kolorze. W latach 50. powstają takie animacje jak, między innymi, Kopciuszek, Alicja w Krainie Czarów, Piotruś Pan a następnie Śpiąca królewna, 101 dalmatyńczyków i Zakochany kundel. Mniej więcej w tym samym czasie studio Disneya zaczęło produkować filmy fabularne, na przykład Wyspę Skarbów czy Zorro. W 1955 roku znany rysownik i przedsiębiorca otworzył park tematyczny w południowej Kalifornii - Disneyland.

Po śmierci Walta jego dzieło życia trwało nadal, a zadbał o to jego brat, Roy. Firma nadal prężnie się rozwijała, stając się produkcyjnym imperium. Do najpopularniejszych filmów powstałych po śmierci Disneya należą: Księga dżungli, Mała syrenka, Dzwonnik z Notre-Dame, Piękna i bestia, Tarzan i Toy Story.

Disney zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek

Giełdowa wartość studia Walta Disneya szacowana jest na wiele miliardów dolarów. Do jego imperium należą wytwórnie filmowe, kanały telewizyjne, stacje radiowe, a także parki rozrywkowe: Disneyland i Disneyworld w USA, Disneyland w Tokio oraz Disneyland pod Paryżem.

Śmierć

W roku 1966 wykryto u Walta Disneya raka lewego płuca. Rysownik zmarł 15 grudnia 1966 roku w Los Angeles. Bezpośrednim powodem zgonu było zatrzymanie akcji serca. Przez wiele lat krążyła plotka, że milioner poddał się hibernacji w nadziei na wyleczenie w przyszłości. Ostatecznie spekulacje te ucięła córka przedsiębiorcy.

Życie prywatne

W 1925 roku poślubił Lilian Bounds, która była pracownicą w jego firmie. Małżonkowie mieli wspólnie córkę Diane Marie Disney. Kilka lat później Disneyowie adoptowali Sharon Mae.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

79 − 78 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Boy Scouts of America.