1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Coco Chanel życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym przedsiębiorcą?

Życiorys i biografia Coco Chanel

Coco Chanel była francuską projektantką mody. Urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w Saumur we Francji, a zmarła 10 stycznia 1971 roku w Paryżu.

Kariera

Swoją karierę zawodową rozpoczęła od przygody ze śpiewem. W czasie okupacji Gabriella występowała w klubach w Vichy i Moulins, podczas których zaczęto nazywać ją „Coco”. W 1910 roku otworzyła swój pierwszy sklep przy w Paryżu, a początkowo w jego ofercie były jedynie kapelusze i damska odzież. Wraz z otwarciem kolejnych sklepów, Chanel rozpoczęła sprzedaż uszytych przez nią samą projektów.

Rozpoznawalność zdobyła głównie dzięki projektowaniu odzieży wyjściowej z dżerseju, kojarzonego dotąd wyłącznie z bielizną. Rosnąca popularność pozwoliła jej na otwarcie własnego domu mody w roku 1919. Rok później Coco wypuściła swoje pierwsze perfumy Chanel No. 5. To właśnie ten zapach sprawił, że Coco stała się prawdziwą gwiazdą, rozpoznawalną wśród fanek mody na całym świecie.

Kolejną propozycją, która wyszła z inicjatywy Coco był elegancki garnitur dla kobiet. Projektantka spopularyzowała noszenie spodni przez kobiety w modzie ulicznej. Najbardziej znaną kreacją, którą promowała Chanel jest mała czarna - klasyczna sukienka idealna na wszelkie okazje, a nie tylko pogrzeby i wydarzenia żałobne. Główną cechą projektów Chanel było łączenie elegancji z wygodą - to dzięki temu jej kolekcje osiągały tak znaczące sukcesy. Ubrania Coco były wyrazem rosnącej niezależności kobiet. Promowała sportowy styl inspirowany męskimi krojami, który miał być również stylem obowiązującym w pracy.

Modowe imperium Chanel rozwijało się z rozmachem aż do wybuchu II wojny światowej. W 1939 roku jej dom mody zawiesił działalność, a ona sama schroniła się w Paryżu i ograniczyła się jedynie do sprzedawania perfum, głównie niemieckim żołnierzom. Zarobione w ten sposób pieniądze pozwoliły Coco po wojnie powrócić w 1955 roku z nową kolekcją. Zaprezentowała światu kolejny ikoniczny projekt, który kobiety chętnie noszą do dziś – garsonkę. Strój ten zdobył ogromną popularność.

Coco Chanel jest postacią, która zrewolucjonizowała świat mody, a propozycje jej stylizacji do dziś noszone są przez kobiety na całym świecie.

Śmierć

W 1971 roku Coco Chanel zmarła w apartamencie w paryskim hotelu Ritz, a po jej śmierci dom mody zaczął podupadać. W 1983 roku markę przejął Karl Lagerfeld.

Życie prywatne

Chanel słynęła z bardzo burzliwego życia uczuciowego. Spotykała się, między innymi, z Etienne Balsanem, właścicielem stajni wyścigowej, piłkarzem polo, Arthurem Capelą, rosyjskim księciem, Dymitrem Pawłowiczem Romanowem, kompozytorem, Igorem Strawińskim czy niemieckim oficerem, Hansem Güntherem von Dincklage. Jej największą miłością był jednak Capela, który zginął w wypadku samochodowym w 1919 roku. Logo Coco Chanel, przedstawiające skrzyżowane litery C, powstało właśnie z myślą o nieszczęśliwej miłości kobiety do wieloletniego partnera – jedno C oznacza ,,Coco", a drugie – ,,Capel". Mimo licznych romansów projektantka do końca życia pozostała niezamężna.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 2

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Justine Picardie