codziennie nowe aktualizacje
Joanna Jóźwik życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Joanny Jóźwik
Polska lekkoatletka, biegaczka średniodystansowa. Olimpijka, medalistka zawodów rangi mistrzowskiej. W trakcie HME w Toruniu 2021 r. na dystansie 800 m. zajęła drugie miejsce.
Pochodzenie
Joanna Jóźwik urodziła się 30 stycznia 1991 r. w Wałbrzychu. Dzieciństwo i pierwsze lata młodości spędziła jednak w podkarpackiej wsi Kępie Zaleszańskie oddalonej o ok. 20 km od Stalowej Woli. Od najmłodszych lat uczyła się od rodziców, że na upragniony sukces trzeba zapracować i nie poddawać się przy pierwszych trudnościach.
Kariera juniorska
Swoją przygodę z lekkoatletyką zaczęła w gimnazjum mając 15 lat. W 2006 r. podczas szkolnych zawodów biegowych potencjał młodej dziewczyny dostrzegł trener Stanisław Anioł – prezes Katolickiego Klubu Sportowego „Victoria” działającego w Stalowej Woli. Asia, zachęcona dodatkowo przez nauczyciela wychowania fizycznego i wspierana przez rodziców, zaczęła treningi, które w niedługim czasie zaczęły przynosić efekty. Forma zawodniczki rosła, wymagało to jednak ogromnej determinacji i dyscypliny z jej strony.
Jak sama wspomina, wstawała codziennie o 4 rano aby przed wyjściem do szkoły pomóc rodzicom w gospodarstwie. Po skończonych lekcjach wracała na obiad, po czym znowu jechała do Stalowej Woli, tym razem na trening. Lekcje odrabiała dopiero wieczorami niejednokrotnie zasypiając nad książką, z nauką radziła sobie jednak bardzo dobrze. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Stalowej Woli.
W 2009 r. Jóźwik zdobyła swoje pierwsze medale na mistrzostwach Polski juniorów. Zajęła wówczas dwukrotne drugie miejsce, w biegach na dystansie 400 i 800 m. Rok później została członkiem reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów rozgrywanych w Kanadzie. Indywidualną rywalizację zakończyła na półfinale, z kolei w sztafecie 4x400 m zajęła 8 miejsce.
Wyjazd do Warszawy
Po kilku latach, trening w macierzystym klubie przestał wystarczać i w 2013 r. Asia przeprowadziła się do Warszawy. Rozpoczęła dzienne studia na tamtejszym AWF i została zawodniczką klubu AZS-AWF Warszawa. Trenowała pod okiem Andrzeja Wołkowyckiego. W 2013 r. wystąpiła w młodzieżowych mistrzostwach Europy rozgrywanych w fińskim Tampere. Dotarła do finału i była nawet kandydatką do medalu, jednak w wyniku upadku podczas biegu zajęła dopiero 8 miejsce.
Zawodniczka podchodziła do swojej kariery bardzo ambitnie, oprócz treningów i dziennych studiów uczyła się także zaocznie na Politechnice Rzeszowskiej. Jak sama wspominała w wywiadach, tak duże obłożenie obowiązkami spowodowało, że nie w żadnym miejscu nie osiągała zadowalających wyników. Postanowiła zatem postawić wszystko na jedną kartę i skupić się na bieganiu aż do zawodów w Zurychu.
Mistrzostwa Europy
Przełomem dla jej kariery okazały się mistrzostwa Europy w Zurychu, rozgrywane w 2014 r. W biegu na 800 m. zajęła wówczas trzecie miejsce, co potwierdziło ogromny potencjał drzemiący w młodej zawodniczce.
Rok później w trakcie halowych mistrzostw Europy w Pradze z czasem 2:02,45 zajęła czwarte miejsce. Po kilku latach okazało się, że jedna z zawodniczek z miejscem medalowym stosowała doping, a w efekcie Joanna przesunęła się na najniższy stopień podium.
Przed kontuzją uczestniczyła w jeszcze jednym ME, w 2016 r. w Amserdamie, zajmując w finałowym biegu na 800 m. szóste miejsce.
W 2021 r. w trakcie rozgrywanych w Toruniu halowych mistrzostw Europy, Asia zdobyła srebrny medal pokonując swój koronny dystans w czasie 2:04,00. Trzecie miejsce zajęła jej koleżanka z reprezentacji, Angelika Cichocka. Jest to pierwszy taki sukces po kilkuletniej przerwie w startach tak dużej rangi.
Igrzyska Olimpijskie
Uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w 2016 r. w Rio de Janeiro. Wygrała swój bieg półfinałowy, zajmując w finale 5 miejsce (czas: 1:57,37). Została wówczas bohaterką mediów nie ze względu na swój znakomity występ, a z powodu wypowiedzi na temat rywalek i ich kontrowersyjnej budowy ciała, a tym samym większych możliwości. Jóźwik została wówczas oskarżona m.in. o rasizm, co nie było jej intencją, dlatego też w niedługim czasie przeprosiła za swoją wypowiedź za pomocą mediów społecznościowych.
Obecnie przygotowuje się do kolejnych IO, przesuniętych w czasie z powodu pandemii koronawirusa.
Kontuzje i powroty
Kilkukrotnie brała udział w mistrzostwach świata, nie osiągała tam jednak sukcesów. W trakcie zawodów rozgrywanych w Pekinie (2015 r.) zajęła 7 miejsce, dwa lata później w Londynie odpadła w półfinale.
Przez cały sezon w 2018 r. zmagała się z problemami zdrowotnymi (w tym dośc poważną kontuzją biodra). W 2019 r. powróciła do ścigania, jednak nie zakwalifikowała się do mistrzostw świata w Katarze. Był to moment, kiedy przestała czerpać radość ze sportu i jak sama mówiła w wywiadach zmagała się z problemami natury psychicznej.
Wyleczenie kontuzji wiązało się z jeszcze jedną zmianą – w 2019 r. Joanna zmieniła klub sportowy (na AWF AZS Katowice) oraz trenera. Podjęła współpracę z Jakubem Ogonowskim, gdyż jak sama przyznała nie potrafiła zaufać poprzedniemu szkoleniowcowi w kwestii obciążeń treningowych z obawy przed powrotem kontuzji.
Mistrzostwa Polski
Jóźwik jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski seniorów w biegu na 800 m. Pierwszy i równocześnie brązowy medal zdobyła w 2013 r. Trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium: w 2014, 2015 i 2020 r., taką samą ilość razy zajęła drugie miejsce – w 2016, 2017 i 2019 r.
W halowych mistrzostwach kraju wywalczyła cztery srebrne medale: z 2011 r. w biegu na 400 m., w biegu na 800 m. (2014 i 2015 r.) i sztafecie 4x400 m (2014 r.). W 2021 r. zdobyła złoto na dystansie 800 m.
Życie prywatne
Przez kilka lat była związana z zawodnikiem MMA Adamem Niedźwiedzkim. Para rozstała się latem 2018 r. Jak sama przyznawała w wywiadach nie szuka miłości na siłę, skupiając się na treningu i sporcie. Jest jednak bardzo wrażliwą osobą i jak przyznaje, łatwo się wzrusza, co kibice mogą zauważyć podczas jej startów.
Ma psa o imieniu Henio. Jak sama przyznaje, towarzystwo zwierzaka pomogło jej w trakcie zmagań z kontuzją.
Trudne doświadczenia związane z kontuzją, niepowodzeniami i hejtem sprawiły, że jest znacznie dojrzalszą zawodniczką, która z do życia podchodzi z dystansem. Obecnie jej celem jest zdobycie minimum olimpijskiego i wyjazd do Tokio.
Ciekawostki
Jest ambasadorką marki odzieżowej Nike Running oraz firmy oponiarskiej Bridgestone.
Joanna Jóźwik angażuje się w wydarzenia sportowe nie tylko w kontekście swojej kariery. W 2019 r. brała udział w biegu charytatywnym „Wings for life”, a wraz z Marcinem Lewandowskim jest również ambasadorką amatorskich zawodów w biegu na 1 milę.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0; autor zdjęcia: АлексИзз
Komentarze