1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Filip od Jezusa de Las Casas życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Filipa

Św. Filip od Jezusa de Las Casas przyszedł na świat w 1572 r. w Meksyku, zmarł 5 lutego 1597 r. w Nagasaki. Pierwszy święty kościoła katolickiego z Meksyku i męczennik za wiarę. Był misjonarzem. Jest patronem Meksyku.

Fakty z życia 

Urodził się w rodzinie hiszpańskich imigrantów. Byli osobami wierzącymi i bogobojnymi. Filip miał dwóch braci. Obaj wstąpili do zakonu augustianów. W młodości wiódł rozpustne życie. W związku z tym rodzice nakazali mu opuścić dom. 

Kiedy się nawrócił, zdecydował poświęcić resztę życia Bogu. Wstąpił do zakonu franciszkanów alkantarynów. Zakon znajdował się w prowincji pw. św. Dydaka. Założył ją św. Piotr Chrzciciel Blázquez.

Filip pozostał w zakonie jedynie kilka miesięcy. Już w 1589 r. wyjechał na Filipiny. Na rok porzucił życie zakonne. W tym czasie zajmował się handlem. Znów jednak zaczęły przytłaczać go duchowe rozterki. Zrozumiał, że popełnił błąd, kiedy zrzucił habit.

Niedługo później zdecydował się przyjąć święcenia kapłańskie. Nie mógł tego zrobić na Filipinach, ponieważ wówczas nie było tam biskupa. 

Udał się więc w podróż do Meksyku w lipcu 1596 r. Z powodu sztormu, statek musiał zatrzymać się w Japonii. Na polecenie miejscowego gubernatora statek przeszukano. W związku z tym, że znaleziono działo i amunicję, zaczęto podejrzewać, że statek dobił do wyspy nie przez przypadek. Ocalałym zarzucono próbę podboju. Franciszkanów (w tym Filipa) zatrzymano w klasztorze w Kioto. 

Przebywali tam do 30 grudnia. Później wtrącono ich do miejskiego więzienia. Łącznie w areszcie przebywało 26 duchownych, w tym św. Piotr Baptysta i jezuita Paweł Mika. Poddano ich torturom. 3 stycznia 1557 r. obcięto im końcówki uszu i wystawiono na pośmiewisko. Nakazano im przejść ulicami Kioto. Po kilku tygodniach, 21 stycznia, taki sam marsz urządzono w Osace.

Ostatecznie więźniów ukrzyżowano 5 lutego na wzgórzu za Nagasaki. Obecnie miejsce to nazywane jest Wzgórzem Męczenników

Św. Filip miał umrzeć na krzyżu najwcześniej, dlatego jest uznawany za pierwszego meksykańskiego męczennika. 

Kult

Beatyfikowany w 1627 r. przez papieża Urbana VIII. Z kanonizacją zwlekano ponad 200 lat. Ostatecznie odbyła się ona w 1862 r. Jego kult szerzył się nie tylko w Meksyku, ale też Japonii. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

71 + = 79

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie GNU Free Documentation License. Figura św. Filipa znajduje się w muzeum w Tepotzotlán. Autor zdjęcia: AlejandroLinaresGarcia.