1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anita Lipnicka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Anity Lipnickiej

Anita Lipnicka jest polską piosenkarką. Urodziła się 13 czerwca 1975 roku w Piotrkowie Trybunalskim.

Młodość

Już w szkole podstawowej Anita uczyła się gry na skrzypcach i śpiewu. W wieku 15 lat wyjechała do Tokio, by pracować jako modelka.

Początki kariery muzycznej

W 1993 roku dołączyła do zespołu Varius Manx. Rok później ukazała się pierwsza płyt nagrana w nowym składzie. Płyta zatytułowana Emu została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i odbiorców i szybko zyskała status platynowej. W 1995 roku zespół wydał drugą płytę Elf, która powtórzyła sukces debiutanckiego krążka. Rok później Anita opuściła formację i rozpoczęła karierę solową.

Kariera solowa

Wokalistka wyjechała do Londynu, gdzie brała lekcje tańca, uczyła się języka angielskiego i nagrała pierwszy solowy album pt. Wszystko się może zdarzyć. Album trzykrotnie pokrył się platyną i zdobył pięć nominacji do Fryderyka. To właśnie z tej płyty pochodzą najbardziej znane utwory artystki I wszystko się może zdarzyć oraz Piękna i rycerz stały się wielkimi przebojami, do tej pory granymi przez polskie stacje radiowe. Druga płyta Lipnickiej ukazała się w 1998 roku i zyskała status złotej. W 2003 roku nawiązała współpracę z Johnem Porterem, w duecie z którym odniosła duży sukces komercyjny. Ich pierwsza wspólna płyta, z utworami po angielsku ukazała się pod tytułem Nieprzyzwoite piosenki i bardzo szybko pokryła się złotem. Utwór promujący płytę, Bones of Love, przez długi czas znajdował się na szczytach list przebojów najważniejszych polskich stacji radiowych. Para zdobyła wiele nagród, między innymi Fryderyka w kategorii Najlepszy album, specjalną nagrodę telewizji Polsat i wiele innych. Druga płyta duetu o tytule Inside Story ukazała się w 2005 roku. W 2008 roku wydali trzecią i zarazem ostatnią wspólną płytę o znaczącym tytule Goodbye. Rok później odbyła się premiera pierwszego od dziewięciu lat solowego albumu Lipnickiej pt. Hard Land of Wonder. W kolejnych latach artystka wydała płyty: W siódmym niebie, Vena Amoris, Na osi czasu, Miód i dym. W 2019 roku wypadło 25-lecie działalności artystki, a ostatnia płyta pt. OdNowa jest symbolicznym podsumowaniem jej kariery.

Życie prywatne

Podczas muzycznej współpracy ze starszym o 25 lat Johnem Porterem artyści zakochali się w sobie i zostali parą. Byli w związku przez ponad 10 lat, a jego owocem jest córeczka Pola, która urodziła się w 2006 roku. W 2016 roku Anita wyszła za mąż za grafika Marka Gray’a, który dla swojej wybranki przeprowadził się do Polski.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 + = 23

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Damian Porter.