1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Janina Ochojska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

Życiorys i biografia Janiny Ochojskiej

Janina Ochojska jest polską działaczką humanitarną i założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej, Urodziła się 12 marca 1955 roku w Gdańsku.

Wykształcenie

Ukończyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a do 1984 roku pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika.

Początki działalności społecznej

Janina już w czasie studiów była aktywnym społecznikiem. Początkowo była związana z Duszpasterstwem Akademickim oo. Jezuitów, a w 1976 roku została opozycjonistką oraz działaczką toruńskiej NSZZ Solidarność. Podczas stanu wojennego zaangażowała się w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu, a także zajmowała się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom. Z ideą pomocy humanitarnej zetknęła się w 1984 roku we Francji, gdzie zmuszona była wyjechać na zabieg medyczny. Tam Ochojska zaangażowała się jako wolontariuszka w organizacji humanitarnej EquiLibre i to właśnie tam poznała funkcjonowanie i organizację tego typu placówki. W ramach jej działalności koordynowała pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni. Po powrocie do Polski postanowiła otworzyć polski oddział fundacji. W 1992 roku zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. W 1992 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, w której objęła funkcję prezesa.

Polska Akcja Humanitarna

PAH jest organizacja pozarządową, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Z Janiną Ochojską na czele organizacja od 20 lat prowadzi budowy studni i ujęć wodnych w krajach najbardziej potrzebujących. PAH podejmuje też akcje edukacyjne i uświadamiające społeczeństwo o problemach humanitarnych i środowiskowych, jakie dotykają współczesny świat. Organizacja głośno mówi o kwestiach związanych z imigrantami, problemie głodu i światowych epidemii. Janina Ochojska wraz z przyjaciółmi organizuje konwoje z pomocą humanitarną na Litwę, do Czeczeni, Afganistanu, Bośni, Kosowa, Indii i wielu innych państw świata. Dostarcza paczki żywnościowe oraz zapewnia wsparcie finansowe potrzebującym. Działa też w ojczystym kraju – jedną z najbardziej znanych akcji Polskiej Akcji Humanitarnej jest Pajacyk, prowadzony od 1998 roku program dożywiania dzieci.

Choroby

Już w dzieciństwie u Janiny Ochojskiej rozpoznano chorobę Heinego-Medina (zwaną również polio). Wiele lat spędziła w szpitalach i sanatoriach, poddała się kilkunastu operacjom. Choroba spowodowała, że działaczka jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim. W 2019 roku Ochojska ogłosiła, że choruje na nowotwór piersi i postanowiła wykorzystać sytuację, by namawiać ludzi do tego, by się badali.

Działalność polityczna

W 2019 roku działaczka humanitarna dostała się do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Europejskiej. Ochojska przyznała, że mandat europosłanki jest dla niej bardzo ważny, ponieważ to, co dotychczas robiła w PAH-u chce kontynuować w Parlamencie Europejskim.

Nagrody i odznaczenia

Janina Ochojska zdobyła wiele nagród, orderów i odznaczeń nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Została uhonorowana m.in. Orderem Odrodzenia Polski i Orderem Ecce Homo. W 2003 roku otrzymała najwyższe francuskie odznaczenie państwowe – Legię Honorową. Zdobyła również tytuł „Kobiety Europy” przyznawany przez Wspólnotę Europejską w Brukseli, a także tytuły „Kobiety Roku”, „Człowieka bez barier 15-lecia” i wiele innych.

Życie prywatne

W 1996 roku wyszła za mąż za młodszego o 16 lat Michała Okońskiego, dziennikarza „Tygodnika Powszechnego”, jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem po ośmiu latach wspólnego życia.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

74 − = 71

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Ralf Lotys (Sicherlich).