codziennie nowe aktualizacje
Marcin Lewandowski życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Marcina Lewandowskiego
Polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich. Wielokrotny medalista imprez rangi mistrzowskiej. Żołnierz Wojska Polskiego w stopniu kaprala.
Dzieciństwo
Urodził się 13 czerwca 1987 r. w Szczecinie. Ma trójkę rodzeństwa – starszego o 6 lat brata Tomasza (który od początku kariery Marcina jest jego trenerem) oraz dwie siostry – starszą o trzy Ewę i młodszą o 14 lat Klaudię. Cała rodzina Lewandowskich prowadziła aktywny tryb życia – często wychodzili na wyprawy do lasu, dzieci spędzały większość wolnego czasu na świeżym powietrzu grając np. w piłkę nożną. Mały Marcin od zawsze był zapatrzony w brata, który zabierał go wszędzie ze sobą. Od zawsze też był ruchliwym chłopcem, który wszędzie biegał, czego o mały włos nie przypłacił życiem. Jako siedmiolatek wpadł pod jadący autobus, kiedy biegł na szkolne boisko pograć w piłkę.
Jako młody chłopak trenował piłkę nożną w lokalnym klubie Chemik Police. Niemniej jego talent do biegania został zauważony dopiero w szkole podstawowej, gdy jako nastolatek bez żadnego przygotowania wygrał w gimnazjadzie na dystansie 1000 m. Miał wówczas 15 lat i co ciekawe, biegł w za dużych butach. Jego brat Tomasz, który zajmował się w szkole Marcina dodatkowymi zajęciami sportowymi dla dzieci, postanowił rozpocząć bardziej formalne treningi brata.
Starty juniorskie
Lewandowski został najpierw zawodnikiem Błękitnych Osowa Sień, następnie Ósemki Police. Po kilku latach regularnych treningów przyszły pierwsze międzynarodowe starty. W 2005 r. wystąpił na młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Kownie, gdzie w biegu na 1500 m. zajął 7 miejsce. Dwa lata później mając 20 lat zdobył złoty medal tej samej imprezie startując w wyścigu na 800 m. Wystartował również w Młodzieżowych mistrzostwach świata w Pekinie (2007 r.), gdzie zajął czwartą lokatę w biegu na 800 m.
Kolejnym niewątpliwym sukcesem dla młodego zawodnika był występ na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 r. odbywających się w stolicy Chin. Dotarł tam do półfinału. W 2009 r. wystartował jeszcze raz w Młodzieżowych mistrzostwach Europy, gdzie na swoim koronnym dystansie zdobył srebrny medal. Stawał również na podium imprez krajowych – mistrzostw Polski i biegów przełajowych.
Kariera seniorska
W 2010 r. mając 23 lata zmienił barwy klubowe na CWZS Zawisza Bydgoszcz. Równocześnie został żołnierzem Wojska Polskiego, gdzie służy do dziś, obecnie w stopniu kaprala.
W trakcie pierwszych seniorskich mistrzostw świata w 2009 r. zajął 8 miejsce. Jednak jego kwalifikacja do finału przebiegała dość dramatycznie, gdyż w wyścigu półfinałowym został podcięty przez rywali i upadł, a na metę przybiegł ostatni. Sędziowie przychylili się do złożonego protestu i tym samym biegacz mógł wystąpić w kolejnym etapie rywalizacji.
Długoletnia kariera sportowa Marcina Lewandowskiego jest szczególna pod względem jego utrzymującej się na wysokim poziomie formy przy równoczesnym braku kontuzji. Sam biegacz jest zdania, że zawdzięcza to wszystko dobrze dopasowanemu treningowi i owocnej współpracy z bratem. Przez kilka okresów przygotowawczych wyjeżdżał do Kenii trenować z tamtejszymi sportowcami. Sam jednak podkreślał trudne warunki panujące w tamtym kraju.
W seniorskich Mistrzostwach Polski zdobył do tej pory 11 medali: pięć złotych i srebrny na dystansie 1500 m. W biegu na 800 m. trzykrotnie zdobył pierwsze i trzykrotnie drugie miejsce. W 2006 r. na mityngu w Szczecinie zdobył aktualny rekord kraju w biegu na 800 m. z czasem 1:46:69
Mistrzostwa Europy
W 2010 r. Marcin Lewandowski zdobył złoty medal w trakcie Mistrzostw Europy w Barcelonie, na dystansie 800 m. Co ciekawe był to pierwszy taki finał, w którym na podium stanęło dwóch Polaków – brąz zdobył wówczas Adam Kszczot (również trenujący pod okiem Tomasza Lewandowskiego). Cztery lata później zajął miejsce poza podium, powracając na nie w 2016 r. gdy z czasem 1:45:54 zdobył srebrny medal. Drugie miejsce podczas Mistrzostw Europy w 2018 r. (Berlin) zostało przez niego zdobyte na nowym dystansie – 1500 m.
Lewandowski odnosił sukcesy nie tylko na otwartym stadionie, ale również na hali. W 2011 r. w trakcie swojej drugiej imprezy tego typu sięgnął po srebro, dwa lata później w Göteborgu zajął miejsce tuż za podium, ale powrócił w wielkim stylu w Pradze w 2015 r. gdzie stanął na najwyższym stopniu podium w biegu na 800 m. Halowe Mistrzostwo Starego kontynentu zdobył jeszcze dwukrotnie – w 2017 i 2019 r., tym razem na dłuższym dystansie 1500 m.
Mistrzostwa Świata
Sukcesy medalowe na imprezach mistrzowskich w skali światowej osiągał w ostatnich latach – w 2018 r. stanął na drugim stopniu podium w Halowych Mistrzostwach Świata, a rok później zdobył brąz na tym samym dystansie w zawodach na otwartym stadionie. Ten ostatni sukces był dla niego bardzo ważny, jak sam przyznawał w rozmowie z dziennikarzami osiągnięcie tego sukcesu sportowego było możliwe dzięki znakomitemu przygotowaniu, a także wsparciu żony, której dedykował zdobyte trofeum.
Inne zawody
Jako zawodowy żołnierz, Marcin Lewandowski występował także na zawodach wojskowych. Na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w 2011 r. zdobył złoto w biegu na 800 m., dwukrotnie stawał też na najniższym stopniu podium – w 2015 (800 m.) i 2019 (1500 m.).
Startował także w sztafetach w ramach IAAF World Relays zajmując z kolegami z kadry narodowej dwukrotnie drugie i raz trzecie miejsce na dystansie 4x800 m.
W bogatej kolekcji trofeów sportowych lekkoatlety brakuje medalu z najważniejszej imprezy – Igrzysk Olimpijskich. Lewandowski był członkiem kadry narodowej trzykrotnie – w 2008, 2012 i 2016 r. Dwa razy dotarł do półfinału, jego najlepszy wynik to szóste miejsce w biegu na 800 m. w trakcie ostatniej olimpiady w Rio de Janeiro.
Życie prywatne
Wraz z żoną Magdaleną, która jest nauczycielką w przedszkolu wychowują dwie córki – Mię (ur. 2014 r.) i Midię (ur. 2016 r.). Jak sam podkreśla w wywiadach i pokazuje w swoich mediach społecznościowych, jest bardzo rodzinnym człowiekiem. Z powodu pandemii Covid-19 w 2020 r. musiał przesunąć o rok swoje plany startowe, które zakładały stopniowe wyciszanie kariery po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
Lewandowski podkreśla też swoje przywiązanie do wartości związanych z wiarą czy rywalizacją fair play. Przyznaje, że modli się przed każdym startem, co pomaga mu w skupieniu i zaakceptowaniu wyników. Jest też twarzą kampanii antydopingowej organizowanej przez WADA i europejskich organizacji sportowych.
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0; autor zdjęcia filip bossuyt
Super