1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Henry Cavill życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Henry'ego Cavilla

Henry Cavill jest brytyjskim aktorem i modelem. Urodził się 5 maja 1983 roku w Jersey.

Początki kariery

Cavill zadebiutował na dużym ekranie w 2001 roku w kanadyjskim dramacie Laguna, a już rok później dołączył do obsady ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa pod tytułem Hrabia Monte Christo, w której wcielił się w postać Alberta Mondego. W tym okresie pojawił się także w produkcjach telewizyjnych takich jak Goodbye, Mr. Chips oraz Inspektor Lynley Mysteries. Następnie zagrał w kilku filmach, które nie odniosły komercyjnego sukcesu. Dopiero 2006 rok przyniósł mu szansę zagrania w kinowej produkcji pt. Tristan i Izolda. Aktor zagrał u boku Jamesa Franco, wcielając się w rolę Melota. Kolejna rola Cavilla również była rolą kostiumową. Wystąpił w serialu BBC i HBO Dynastia Tudorów. Wyprodukowany z rozmachem dramat historyczny okazał się dużym hitem i zaskarbił sobie sympatię widzów. Dla wielu aktorów w nim występujących okazał się także furtką do dalszego rozwoju kariery. Tak było w przypadku Henry'ego. Jeszcze w tym samym roku zagrał w przygodowym filmie fantasy Gwiezdny pył, a następnie udało mu się otrzymać rolę u jednego z najbardziej znanych reżyserów branży, Woody'ego Allena w filmie Co nas kręci, co nas podnieca. Popularność aktora rosła, a tym samym powiększał się jego dorobek filmowy.

Rozwój kariery

W 2013 roku po raz pierwszy wcielił się w rolę Supermana w filmie Człowiek ze stali w reżyserii Zacka Snydera. Rola superbohatera w ekranizacji jednego z najpopularniejszych komiksów sprawiła, że Cavill pokazał się szerokiemu gronu widzów, dzięki czemu zyskał światowy rozgłos i sławę. Aktor pojawił się w tej roli jeszcze dwukrotnie: w filmach Batman v Superman: Świt sprawiedliwościLiga Sprawiedliwości. W 2020 roku planowana jest kolejna część Ligi Sprawiedliwości, w której ma pojawić się postać Clarka Kenta. W kolejnych latach wcielał się głównie w role agentów i szpiegów w znanych filmach akcji, między innymi, w Sand Castle, Mission: Impossible - Fallout i Kryptonim U.N.C.L.E.

Wiedźmin

W 2019 roku aktor wcielił się w kolejną kultową postać świata fantastyki. Dostał bowiem propozycję zagrania tytułowej roli w produkcji Netflixa, Wiedźmin. Fabuła serialu jest oparta na bestsellerowych książkach Andrzeja Sapkowskiego opowiadających o przygodach Geralta z Rivii, najemnego pogromcy potworów. Pierwszy sezon produkcji odniósł ogromny sukces, zapewniając sobie możliwość powstania kontynuacji. Produkcja zdobyła popularność nie tylko w Polsce i USA, gdzie seria była najbardziej wyczekiwana, ale również w innych krajach. Cavill na planie filmowym nie korzystał z pomocy dublerów i wszystkie sceny walk są wynikiem jego aktorskiej pracy. Aktor musiał przejść gruntowne przygotowania, aby jego postać była autentyczna – poddał się diecie, ćwiczył, trenował, a przed nagrywaniem scen, w których występował bez ubrań, poddawał się odwadnianiu organizmu, aby lepiej prezentować mięśnie. Wyrzeczenia i poświęcenie opłaciło się, ponieważ za swoją rolę zebrał świetne recenzje i tysiące pozytywnych komentarzy w sieci.

Życie prywatne

Henry ma za sobą kilka związków. Był zaręczony z uprawiającą jeździectwo Ellen Whitaker. Para rozstała się jednak w 2012 roku. Rok później umawiał się z Giną Carano. Również w 2013 roku zaliczył romans z Kaley Cuoco. W 2015 można go było zobaczyć u boku Paris Hilton, a już rok później randkował z 14 lat młodszą od niego Tarą King. Jego ostatni związek, z Lucy Cork, zakończył się w lutym 2019 roku. Obecnie przystojny gwiazdor mieszka ze swoim psem – akitą o imieniu Kal – który towarzyszy mu na planach filmowych, a także podczas podróży służbowych. Aktor prowadzi swoje konto na Instagramie, gdzie często dzieli się z fanami zdjęciami ukazującymi kulisy jego pracy zawodowej.

Wybrana filmografia

 • 2001: Laguna – Thomas Aprea
 • 2002: Goodbye, Mr. Chips – żołnierz Colley
 • 2002: Inspektor Lynley – Chas Quilter
 • 2002: Hrabia Monte Christo – Albert Mondego
 • 2003: Nie oddam zamku – Stephen Colley
 • 2006: Czerwony Kapturek – Myśliwy
 • 2006: Tristan i Izolda – Melot
 • 2007: Gwiezdny pył – Humphrey
 • 2007-2010: Dynastia Tudorów – Charles Brandon
 • 2009: Co nas kręci, co nas podnieca – Randy Lee James
 • 2009: Nienasycony – Evan Marshall
 • 2011: Immortals. Bogowie i herosi – Tezeusz
 • 2012: Zimne światło dnia – Will Shaw
 • 2013: Człowiek ze stali – Clark Kent/Superman
 • 2015: Kryptonim U.N.C.L.E. – Napoleon Solo
 • 2016: Batman v Superman: Świt sprawiedliwości – Clark Kent/Superman
 • 2017: Liga Sprawiedliwości – Clark Kent/Superman
 • 2018: Mission: Impossible – Fallout – August Walker
 • 2019: Wiedźmin – Geralt z Rivii

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 7 = 17

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Gage Skidmore.