1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jan Paweł I życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym papieżem?

Życiorys i biografia Jana Pawła I

Jan Paweł I, a właściwie Albino Luciani urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale, niewielkiej miejscowości we Włoszech. Papież, wcześniej patriarcha Wenecji. Głową kościoła był jedynie 33 dni od 26 sierpnia do 28 września 1978 r., jego pontyfikat zakończyła nagła śmierć. 

Dzieciństwo i młodość 

Pochodził z biednej, robotniczej rodziny. Jego ojcem był Giovanni Luciani, a matką Bortoli Tancon. Z całej rodziny, to matka była najbardziej wierząca. To dzięki niej chłopiec, w przeciwieństwie do ojca antyklerykała, zainteresował się wiarą. Albino był najstarszym dzieckiem w rodzinie. Już jako mały chłopiec pracował fizycznie w Niemczech i Szwajcarii. 

Kapłaństwo

Do seminarium wstąpił już w wieku 11 lat. Na początku przez 5 lat przebywał w Niższym Seminarium Duchownym, później w 1928 r. rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym. 

Na kapłana wyświęcono go 7 lipca 1935 r. Jego pierwszą parafią była rodzinna miejscowość. Bardzo szybko, bo już 2 lata po święceniach zajął stanowisko wicerektora seminarium wyższego, które sam ukończył. 

Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim, tam ukończył doktorat. Kolejnym krokiem w jego karierze było mianowanie na stanowisko Wikariusza Generalnego diecezji Belluno, został nim mianowany w 1954 r.

Biskup

Albino Luciani został mianowany przez papieża Jana XXII biskupem Vittorio Veneto. Zamieszkał na zamku w San Marino. Był członkiem Komisji Doktrynalnej Episkopatu Włoch. 

Jako biskup wziął udział w II Soborze Watykańskim. Patriarchą Włoch został w grudniu 1969 r., a w marcu 1973 r. kardynałem. 

Papież 

Na papieża wybrano go w czasie konklawe (podczas drugiego dnia), które odbyło się 26 sierpnia 1978 r., wybrał imię Jan Paweł, odwoływał się w nim do swoich dwóch poprzedników Jana XXIII i Pawła VI. Jego pontyfikat zainaugurowała msza święta 3 września. Od razu rozpoczął wprowadzanie zmian związanych z papiestwem, zrezygnował na przykład z tradycji koronacji na papieża. 

Czas pontyfikatu Jana Pawła I zapowiadał się na bardzo aktywny. Chciał odbywać zagraniczne pielgrzymki, pierwszą wstępnie zaplanował do Libanu. Zapowiadał również zmiany kodeksu kanonicznego.

Życie prywatne 

Słynął ze swojej skromności, unikał przepychu i luksusów. Bardzo sprawnie pisał. Był wrażliwy na cierpienie bliźnich, dlatego też chętnie angażował się w organizację akcji charytatywnych. Cechowała go serdeczność, bardzo często się uśmiechał. 

Śmierć i pogrzeb

Jego pontyfikat zakończyła niespodziewana śmierć. Zmarł nagle 28 września 1978 r. Jego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni. Oficjalnie do wiadomości publicznej podano, że przyczyną zgonu był atak serca. Istnieją jednak teorie, według których papież został otruty.

Pogrzeb papieża odbył się 4 października. Pochowano w Bazylice św. Piotra. 

Jego następcą został Karol Wojtyła (Jan Paweł II). To on zdecydował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła I. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 7

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic. Autorem zdjęcia jest Sentinelle del mattino International. Źdródło: Cropped from Flickr version: papa-albino-Luciani.