1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Margaret Mitchell życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Margaret Mitchell

Margaret Mitchell to amerykańska pisarka i dziennikarka. Urodziła się 8 listopada 1900 w Atlancie. Znana z powieści Przeminęło z wiatrem, za którą otrzymała nagrodę National Book Award oraz nagrodę Pulitzera. Po śmierci została uhonorowana Shining Light Award za „Zasługi w myśl człowieczeństwa”.

Lata młodości

Margaret Mitchell pochodziła z zamożnej rodziny. Jej ojciec, Eugene Muse Mitchell, był adwokatem, zaś matka, Mary Isabel Stephens, była sufrażystką. Pisarka uczęszczała do atlantyckiego seminarium dla dziewcząt w Waszyngtonie. Następnie rozpoczęła studia na Smith College w Northampton. Po zakończeniu nauki z powodu śmierci matki musiała zająć się domem.

Życie prywatne

Margaret Mitchell była dwukrotnie zamężna. Pierwszy raz poślubiła Berriena („Reda”) Kinnarda Upshawa, z którym szybko się rozwiodła. Drugim jej mężem był John Marsh – przyjaciel Berriena Upshawa.

Twórczość

Za jej życia wydano tylko jedną powieść – Przeminęło z wiatrem. Kolejna ukazała się dopiero w 1996 roku. Był to romans pt. Zaginiona wyspa, napisany przez Mitchell w wieku 15 lat. Cztery lata później wydano zbiór opowiadań i nowel Before Scarlett napisanych w latach 1917–1918.

Przeminęło z wiatrem

Przeminęło z wiatrem to losy amerykańskiej rodziny, żyjącej w czasach wojny secesyjnej. Główną bohaterką jest kapryśna panna Scarlett O’Hara – córka plantatora bawełny. Dziewczyna jest zakochana w mężczyźnie, którego nie może mieć. Wybranek jej serca, Ashley Wilkes, żeni się z inną kobietą. Scarlett jednak nie zamierza zrezygnować z mężczyzny. Perypetie miłosne przeplatają tu się z wojenną rzeczywistością. Przeminęło z wiatrem zostało również przeniesione na ekran. W rolach głównych wystąpili Vivien Leigh oraz Clark Gable. Do historii dzięki ekranizacji przeszła także Hattie McDaniel, pierwsza czarnoskóra laureatka Oscara.

W 1991 roku powstał kontynuacja zatytułowana Scarlett. Książka została napisana przez Alexandrę Ripley.

Działalność charytatywna

Pisarka udzielała się charytatywnie. Jest założycielką izby przyjęć dla białoskórych i czarnoskórych osób. Podczas II wojny światowej była wolontariuszką w szpitalach. Wspierała ruch afroamerykański.

Śmierć

Margaret Mitchell została potrącona prze pijanego kierowcę 11 sierpnia 1949 roku. Została przewieziona do szpitala z bardzo poważnymi obrażeniami. Zapadła w śpiączkę, z której się już nie obudziła. Zmarła 16 sierpnia 1949 w Atlancie. Kilkanaście lat po śmierci jej dom stał się muzeum.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

57 − 52 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons.