1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jan Hartman życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym filozofem?

Życiorys i biografia Jana Hartmana

Polski filozof, publicysta oraz nauczyciel akademicki, wykładający na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaangażowany w życie polityczne. Urodzony 18 marca 1967 roku.

Wykształcenie, działalność i obszar zainteresowań filozoficznych.

 Jan Hartman pochodzi z Wrocławia, gdzie ukończył liceum. Studia filozoficzne ukończył w 1990 roku na KUL-u. Był doktorantem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1990-1994. Od 2004 roku jest kierownikiem Zakładu Filozofii i Bioetyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorem habilitowanym został w 2001 roku. Siedem lat później został profesorem nauk humanistycznych, a profesorem zwyczajnym UJ został w 2011 roku.
Jan Hartman zajmuje się metafilozofią, filozofią, etyką oraz bioetyką.
W 2020 roku przez miesiąc prowadził autorski program radiowy w HaloRadiu, pt. Filozofia życia.

Wybrane dzieła Hartmana: Sposób istnienia rzeczy materialnej według Sporu o istnienie świata R. Ingardena (1993), Jak poważnie studiować filozofię (1999), Medytacje o pierwszej filozofii (tłumaczenie Kartezjusza),Wiedza – Byt – Człowiek. Z głównych zagadnień filozofii (2011).

Angażuje się w manifestacje publiczne. W 2014 roku wziął udział w marszu ateistów w Warszawie, który wywołał lawinę komentarzy i oburzenie ze strony katolików. Również część ateistów odcięła się od marszu, oskarżając demonstrujących o zachowania obrażające osoby wierzące.

Polityka

Jan Hartman uważa się za liberała i postępowca. Współpracuje ze środowiskami lewicowymi. Uczestniczył w komitecie poparcia dla Bronisława Komorowskiego podczas wyborów w 2010 roku. Rok później startował w wyborach parlamentarnych z list SLD jako kandydat bezpartyjny. W 2012 roku angażował się w działalność Ruchu Palikota, a później po rozpadnięciu się tego ugrupowania, inicjował powstanie Twojego Ruchu. W 2014 kandydował do Parlamentu Europejskiego, jednak mandatu nie uzyskał. We wrześniu 2014 został z partii usunięty. Zbiegło się to z publikacją przez niego artykułu, dotyczącego kazirodztwa, który wywołał oburzenie zarówno w partii, jak i wśród władz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2015 roku był przewodniczącym ugrupowania Wolność i Równość.
W kolejnych wyborach, w 2018 roku, tym razem samorządowych, startując z list SLD, po raz kolejny nie uzyskał mandatu.

Życie prywatne

Żonaty od 1989 z Barbarą Hartman. Mają córkę, Zofię, urodzoną w 1998 roku. Obecnie Hartman prowadzi bloga, na którym komentuje bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + = 18

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor MOZCO Mateusz Szymanski