codziennie nowe aktualizacje
Isaac Bashevis Singer życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Isaaca Bashevisa Singera
Pisarz amerykański żydowskiego pochodzenia, urodzony w Polsce 11 listopada 1903 roku. Tworzył w języku jidysz. Laureat Nagrody Nobla w 1978 roku oraz dwóch nagród US National Book Awards.
Pochodzenie, młodość i pobyt w USA
Singer urodził się we wsi Leoncin, pod Warszawą. Jego ojciec był rabinem chasydzkim, a matka córką rabina. Miał dwoje rodzeństwa, które również zostało pisarzami. Od 1908 roku mieszkał przy ul. Krochmalnej 10 w Warszawie, która później była przywoływana w jego książkach. Podczas I wojny mieszkał w Biłgoraju. Do Warszawy powrócił w 1921 roku. Wstąpił do Seminarium Rabinicznego, z którego wkrótce zrezygnował.
W 1923 roku rozpoczął pracę, jako korektor w piśmie żydowskim "Literarisze Bleter" i pracował w nim przez następne 10 lat. W 1935 roku, wobec narastającego antysemityzmu, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał w Nowym Jorku i rozpoczął pracę, jako dziennikarz. Trzy lata po przybycie poznał Almę Wassermann, z którą wziął ślub w 1940 roku. Para mieszkała na Manhattaanie.
Twórczość
Pierwszym utworem, który opublikował Singer, było opowiadanie Na starość, wydane w 1925 roku. Twórczość i charakterystyka Singera oparta była na kilku inspiracjach.
W młodości studiował teksty religijne. Był też pod wpływem literatury Dostojewskiego. Największy wpływ na teksty Singera mieli pisarze: Anton Czechow i Francuz Guy de Maupassant. Istotnym aspektem w jego twórczości są konflikty wewnątrzrodzinne. Pisarz opisał je w kronikach rodzinnych: Rodzina Moskat (1950), Dwór (1967) i Majątek (1969).
Poza tym, Singer w dużej mierze skupiał się na kwestiach filozoficznych i moralnych.
Czerpał z własnej przeszłości, umieszczając w swych książkach świat żydowski. Zainteresowania Singera filozofią znajdowało odbicie w jego książkach. Często bohaterowie, których kreował przytaczali konkretne teorie i myśli filozoficzne.
Bardzo duży wpływ na jego literaturę miał jego starszy brat Israel Joszua, który również pisał.
W swoim dorobku pisarskim, Singer ma około 18 powieści, 14 książek dla dzieci oraz pamiętniki i szereg esejów.
W 1978 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla, za "pełną uczucia sztukę prozatorską, która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy".
W latach 1981-1989 Singer pisał artykuły do Moment Magazine, niezależnego magazynu, który skupia się na życiu amerykańskiej społeczności żydowskie.
Wybrane dzieła
Spuźcizna, Sztukmistrz z Lublina, Rodzina Muszkatów, Szatan w Goraju, Szumowiny, Cienie nad rzeką Hudson, Opowieść o Królu Pól, Magiczna moc: opowiadania, Namiętności (zbiór opowiadań), Seans i inne opowiadania, Spinoza z ulicy Rynkowej (zbiór opowiadań).
Isaac Bashevis Singer zmarł w wieku 88 lat. Jest pochowany na cmentarzu żydowskim w New Jersey.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor Israel Press and Photo Agency
Komentarze