1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Hubert Hurkacz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Hubera Hurkacza

Tenisista, półfinalista Wimbledonu, zwycięzca turniejów ATP oraz uczestnik turnieju ATP Finals 2021. Reprezentant Polski w Pucharze Davisa. Urodzony 11 lutego 1997 roku.

Młodość

Hubert Hurkacz dorastał w rodzinie o tradycjach sportowych. Jego matka, Zofia, grała w przeszłości w tenisa ziemnego, tak jak wujkowie. Jego dziadek to emerytowany siatkarz.
Hurkacz treningi tenisowe rozpoczął w wieku pięciu lat. Jednocześnie grał również w koszykówkę – nie bez sukcesów, gdyż grał w klubie i jako dziesięciolatek uczestniczył w międzynarodowym turnieju we Francji. W czasach juniorskich Hurkacz osiągnął finał w grze podwójnej podczas Australian Open w 2015 roku. W tym samym roku przeszedł na zawodowstwo.

Kariera tenisowa

Grywał najczęściej w turniejach rangi futures oraz w challangerach.
Wiosną roku 2018 dostał się do drugiej setki rankingu ATP, co pozwoliło na start w eliminacjach do turniejów rangi 250 oraz wyższej rangi challengerów. Tego roku Hurkacz zaliczył swój debiut w turnieju wielkoszlemowym. Dotarł do 2 rundy turnieju Rollanda Garrosa. Miesiąc później, po przejściu eliminacji, wystąpił w głównej drabince Wimbledonu. Regularna gra przez resztę sezonu zaowocowała awansem do pierwszej setki rankingu ATP oraz występem w turnieju ATP NextGen, w którym grają najlepsi tenisiści sezonu do 21 lat.

W 2019 roku dzięki dobrej pozycji w rankingu mógł zacząć regularnie grać w turniejach wysokiej rangi. Forma Hurkacza stale rosła, co udowodnił występem w turnieju Indian Wells, gdzie dotarł do ćwierćfinału, przegrywając z Rogerem Federerem. Ponownie wystąpił w Rolland Garros, jednak występ zakończył już po pierwszej rundzie. Lepszy wynik zanotował podczas Wimbledonu, bo odpadł w rundzie trzeciej, z późniejszym zdobywcą tytułu – Djokoviciem. W sierpniu 2019 zdobył swój pierwszy tytuł turnieju ATP rangi 250 w Winston-Salem.

Kolejny rok zaczął się dla wrocławianina obiecująco, gdyż zagrał w półfinale turnieju w Auckland. Odpadł jednak w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Po kilku kolejnych występach kariera Hurkacza, jak i wielu innych sportowców, została przerwana przez pandemię koronawirusa. Kolejny turniej po pandemii, Hurkacz w Cincinatti, gdzie przegrał w pierwszej rundzie z Johnem Isnerem.

W 2021 roku po częściowym zmodyfikowaniu kalendarza, turnieje dochodziły do skutku w terminie. Hurkacz doskonale rozpoczął sezon, zdobywając swój 2 tytuł w karierze, wygrywając turniej w Delray Beach. Po nieudanych występach w Australian Open oraz kilku mniejszych turniejach, Hurkacz w świetnym stylu wygrał turniej na kortach twardych w Miami, ogrywając po drodze zawodników wyżej w rankingu, takich jak Andrey Rublev, czy Stefanos Tsitsipas. Podczas turniejów na kortach ziemnych znów Hurkacz przechodził kryzys i przegrywał w pierwszych rundach, co odmieniło podczas gier na kortach trawiastych.

Hubert Hurkacz na Wimbledonie osiągnął swój życiowy (jak do tej pory) wynik, osiągając półfinał. Co istotne, w ćwierćfinale ograł 3:0 Rogera Federera, który turniej wimbledoński wygrywał osiem razy. Dobrą dyspozycję utrzymał do końca sezonu. We wrześniu zwyciężył podczas turnieju w Metz, a podczas turnieju w Paryżu osiągnął półfinał, co dało mu awans do kończącego sezon turnieju mistrzów, ATP Finals, czyli jednego z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych. Hurkacz niestety nie zdołał wyjść z grupy, przegrywając wszystkie mecze.

Dotychczasowe osiągnięcia

  • Trzy tytuły ATP rangi 250;
  • Tytuł turnieju ATP rangi 1000 w Miami;
  • Półfinał Wimbledonu oraz udział w turnieju finałowym ATP Finals w 2021 roku;

Życie prywatne

Hubert Hurkacz jest weganinem, stosuj edietę bezglutenową. Pasjonuje się sportowymi samochodami. Jest fanem magazynu Top Gear oraz polskich komedii. Lubi czytać biografie.
Ma młodszą siostrę, Nikę, która również gra w tenisa.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

45 − 39 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Janet McIntyre