1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Halina Mlynkova życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Haliny Młynkovej

Halina Mlynkova jest polską piosenkarką. Urodziła się 22 czerwca 1977 roku w Nawsiu.

Wykształcenie

Ukończyła studia etnograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie studiów rozpoczęła naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Kariera

Muzykę kochała już od najmłodszych lat. Jako sześciolatka zaczęła uczyć się gry na fortepianie. W liceum należała do Zespołu Pieśni i Tańca „Olza” w Cieszynie. W 1998 roku została członkinią zespołu Brathanki. Debiutancki album grupy ukazał się w 2000 roku i nosił nazwę Ano!. Płyta okazała się wielkim hitem i aż czterokrotnie pokryła się platyną. Znalazły się na niej takie przeboje jak: Czerwone korale, Gdzie ten, który powie mi czy Siebie dam po ślubie. Później grupa wydała drugi album pod tytułem Patataj. Promowały go single: W kinie, w Lublinie – kochaj mnie i Za wielkim morzem ty. Krążek ponownie spotkał się z pozytywnym przyjęciem i zapewnił zespołowi ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym. W 2003 roku Halina postanowiła zawiesić swoją karierę muzyczną i odejść z zespołu. Było to spowodowane ciążą i pragnieniem poświęcania więcej czasu rodzinie. Nie był to jednak definitywny koniec jej kariery. Do muzyki powróciła w 2009 roku, gdy nagrała piosenkę Bez słów na płytę Piotra Rubika zatytułowaną RubikOne. 

W 2011 roku piosenkarka rozpoczęła działalność solową i nagrała płytę Ethnoteka, która nie odniosła jednak sukcesu i przeszła bez większego echa. Trzy lata później wystąpiła na koncercie Premier w Opolu z piosenką Ostatni raz pochodzącą z jej drugiej solowej płyty zatytułowanej Po drugiej stronie lustra. W 2016 roku wydała trzeci solowy album, Życia mi mało, który promowała singlami: Kawa i Mówisz mi. Obecnie wokalistka nadal koncertuje solo. W 2019 roku podczas koncertu Przeboje wolnej Polski na Top of the Top Sopot Festival 2019 po raz pierwszy od 16 lat wystąpiła wspólnie z zespołem Brathanki, wykonując utwór Czerwone korale.

Inne działalności

W 2007 roku Halina Mlynkova wzięła udział w Tańcu z Gwiazdami, a jej tanecznym partnerem był Robert Rowiński. Przygoda z programem skończyła się szybko z powodu kontuzji piosenkarki. W 2011 była trenerem drużyny wokalistów w programie Bitwa na głosy emitowanym w Telewizji Polskiej. Trzy lata później została jurorką w jednym z odcinków programu SuperSTARcie. W 2015 współprowadziła szóstą edycję talent show The Voice of Poland.

Życie prywatne

W 2003 roku wyszła za mąż za aktora i prezentera, Łukasza Nowickiego. Mają wspólnie syna, Piotra. Przez długi czas uchodzili za jedną z najbardziej dobranych par w polskim show-biznesie, jednak ich związek skończył się w 2012 roku. O rozwodzie pary głośno było w mediach, które doszukiwały się w rozstaniu sensacji i skandalu. Rok później piosenkarka związała się z czeskim producentem muzycznym Leszkiem Wronką, którego poślubiła w 2015 roku. Drugie małżeństwo piosenkarki również nie przetrwało i para rozwiodła się w 2020 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 44 = 51

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Serecki