1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Grzegorz Ciechowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Grzegorza Ciechowskiego

Grzegorz Ciechowski był polskim muzykiem i piosenkarzem. Urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie, a zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie.

Kariera

Muzyka była jego pasją już w latach młodzieńczych - w szkole uczył się gry na pianinie i flecie. Występował też w chórze i zespołach Nocny Pociąg oraz Jazz Formation. W 1979 dołączył do zespołu Res Publika, która rok później zmieniła nazwę na Republika. Początkowo koncertowali i wydawali single, a większość z nich przeszła do historii rocka - były to takie utwory jak: Biała flaga, Telefony czy Układ sił.

Debiutancki album formacji ukazał się w 1982 roku i nosił tytuł Nowe sytuacje. Płyta zawierała kompozycje napisane w całości przez Ciechowskiego. Dwa lata później ukazał się kolejny, równie popularny, album Nieustanne tango. Następnie, po wydaniu kilku singli zespół rozpadł się w 1986 roku.

Ciechowski rozpoczął wtedy karierę solową przyjmując pseudonim Obywatel G.C. Jego pierwszy solowy album ukazał się jeszcze w 1986 roku, a w nagraniach do niego wzięli udział znani muzycy, tacy jak: Jan Borysewicz, Krzysztof Ścierański, Jose Torres czy Michał Urbaniak. Druga płyta artysty zatytułowana Tak tak została wydana w 1988 roku przy współpracy z Wojciechem Karolakiem, Johnem Porterem i Tomaszem Stańko. Płyta zawierała wielkie przeboje artysty, takie jak utwór tytułowy czy Nie pytaj o Polskę.

W 1990 roku Ciechowski wystąpił z Republiką, grając koncert w Opolu. Rok później wydali wspólnie nową płytę zatytułowaną 1991, a później kolejną - Siódma pieczęć. Równocześnie artysta wydał solowy album o tytule Obywatel świata. W drugiej połowie lat 90. nagrał albumy OjDADAna i Republika marzeń. Razem z Republiką nagrali też krążek zatytułowany Masakra.

Śmierć

Artysta zmarł 22 grudnia 2001 roku po przeprowadzonej operacji tętniaka serca. Urna z jego prochami została złożona na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Życie prywatne

Podczas studiów Ciechowski ożenił się z Jolantą Muchlińską. Małżeństwo rozpadło się w 1985 roku, a powodem był romans artysty z aktorką Małgorzatą Potocką. Z Potocką miał córkę Weronikę. Ciechowski nie wytrzymał długo w nowym związku i już kilka lat później zdradził swoją partnerkę z opiekunką córki - Anną Wędrowską - z którą w 1994 roku wziął ślub. Wspólnie mieli troje dzieci - córki Helenę i Józefinę (urodzoną po śmierci muzyka) oraz syna Brunona.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 85 = 93

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Tookapic